Essays on business cycles and monetary policy
İktisadi dalgalanmalar ve para politikası üzerine makaleler
  1. Tez No: 957706
  2. Yazar: EMREHAN AKTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAROJ BHATTARAI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Texas at Austin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Tezim, hem ampirik hem de teorik çerçeveleri kullanarak iktisadi dalgalanmalardaki doğrusal olmayan dinamikleri ve para politikasının aktarımını araştırmaktadır. Birinci Bölüm, makroekonomik asimetrinin, iktisadi dalgalanmaların refah maliyeti üzerindeki etkisini incelemektedir. Zaman zaman bağlayıcı olan iki kısıtlamanın (OBC) yarattığı asimetriler nedeniyle iktisadi dalgalanmaların refah maliyetini araştırmaktayım: aşağı doğru nominal ücret katılığı (DNWR) ve sıfır alt sınır (ZLB). Great Moderation literatürünün öne sürdüğü gibi, iktisadi dalgalanmalar oynaklığı son zamanlarda azalmış olsa da, verilerde açıkça görülen iktisadi dalgalanmaların zaman içinde artan çarpıklığı nedeniyle iktisadi dalgalanmaların refah maliyetinin iki katına çıktığını gözlemlemekteyim. Volcker öncesi ve sonrası dönemlerdeki oynaklık ve çarpıklık değişikliklerini açıklayan niceliksel bir dinamik denge modelinde, iktisadi dalgalanmaların refah maliyetinin Volcker öncesi dönemde %0.57'den (tüketim eşdeğerliği açısından) Volcker sonrası dönemde %0.97'ye yükseldiğini tahmin etmekteyim. Karşı olgusal analiz, her iki OBC'nin de bir rol oynamasına rağmen, bağlayıcı ZLB'nin Volcker sonrası dönemde refah etkilerinin çoğunu açıkladığını göstermektedir. Politika karşı olguları, enflasyon hedefinin %2'den %4'e çıkarılmasının, iktisadi dalgalanmaların çarpıklığını ve her iki OBC'nin bağlayıcı olma ihtimalini azalttığını ve böylece refah maliyetinde %0.97'den %0.67'ye önemli bir düşüşe yol açtığını göstermektedir. İkinci Bölümde, Aşağı Doğru Nominal Ücret Katılığı (DNWR) ile heterogen-ajan Yeni Keynesyen modelde refahı maksimize eden kararlı durum enflasyon oranını araştırmaktayım. ABD'deki yıllık ücret değişimi dağılımını eşleştirdikten sonra, enflasyon hedefi düşük olduğunda DNWR'nin ekonomi üzerinde çok önemli bir etkisi olduğunu göstermekteyim. Sıfır alt sınırının etkisi, yapışkan fiyatlardan kaynaklanan fiyat dağılımı, azalan doğal faiz oranı ve düşük trend verimliliği göz önüne alındığında, optimal enflasyon hedefinin %2'den çok daha yüksek, %7'ye yakın olması gerektiğini gözlemlemekteyim. Bu sonuç, geçiş dinamiklerini hesaba kattığım durumda da geçerlidir ve farklı parametreleştirmelere karşı dayanıklıdır. Son olarak, Üçüncü Bölüm, ücretlerdeki heterojenliğin ve fiyat yapışkanlığının para politikasının aktarımı üzerindeki etkisini analiz etmektedir. Önceki çalışmaların fiyat ve ücret katılığı tahminlerini kullanarak, endüstri düzeyinde ücret ve fiyat katılığı arasında biraz negatif bir ilişki ortaya koymaktayım. 3 haneli sektörleri katı ve esnek olarak kategorize ettikten sonra, gerçek değişkenlerin bir para politikası şokuna tepkilerini analiz etmekteyim. Katı ücretli endüstrilerde tepki hala önemli ama daha zayıfken kayı fiyatlı endüstrilerde endüstriyel üretimin önemli bir tepkisi belgelemekteyim. Teori ile uyumlu olarak, fiyat ve ücret esnekliğine sahip endüstrilerdeki tepki önemli değildir. Ampirik sonuçlar, endüstri düzeyinde ücret yapışkanlığında nispeten daha düşük varyasyon nedeniyle, fiyat yapışkanlığının, endüstrilerin bir para politikası şokuna farklı tepkilerinde daha önemli bir rol oynadığını göstermektedir. Ayrıca, hem ücret hem de fiyat katılığında sektör düzeyindeki heterojenliği standart bir Yeni Keynesyen modele dahil eden çok sektörlü bir model geliştirmekteyim ve farklı spesifikasyonlar için parasal tarafsızlığı analiz etmekteyim. Modelin sonuçları ampirik bulguları doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
My dissertation investigates the nonlinear dynamics in business cycles and the transmission of monetary policy using both empirical and theoretical frameworks. Chapter 1 examines the impact of macroeconomic asymmetry on the welfare cost of business cycles. I investigate the welfare cost of business cycles due to asymmetries generated by two occasionally binding constraints (OBCs): downward nominal wage rigidity (DNWR) and zero lower bound (ZLB). Although business cycle volatility has declined recently as the Great Moderation literature suggests, I find that the welfare cost of business cycles has doubled due to the increased skewness of business cycles over time that is apparent in the data. In a quantitative dynamic equilibrium model that accounts for volatility and skewness changes in pre and postVolcker periods, I estimate that the welfare cost of business cycles has increased from 0.57% (in terms of consumption equivalence) in the pre-Volcker period to 0.97% in the post-Volcker period. Counterfactual analysis shows that while both OBCs play a role, the binding ZLB explains most of the welfare effects in the post-Volcker period. Policy counterfactuals indicate that increasing the inflation target from 2% to 4% reduces the skewness of business cycles and the binding rates of both OBCs, thereby leading to a significant decrease in the welfare cost, from 0.97% to 0.67%. In Chapter 2, I investigate the welfare maximizing steady-state inflation rate in heterogeneous agent New Keynesian model with Downward Nominal Wage Rigidity (DNWR). After matching the annual wage change distribution in the U.S., I show that DNWR has a very significant impact on the economy when the inflation target is low. Considering the effect of the zero lower bound, price dispersion due to sticky prices, declining natural rate of interest, and lower trend productivity, I find that the optimal inflation target should be much higher than 2%, close to 7%. This result holds taking transition dynamics into account and is robust to a wide range of parameterizations. Lastly, Chapter 3 analyzes the impact of heterogeneity in wage and price stickiness on the transmission of monetary policy. Using the price and wage rigidity estimates of previous studies, I find a slightly negative correlation between wage and price rigidity at the industry level. After categorizing 3-digit industries as rigid and flexible, I analyze the impulse responses of real variables to a monetary policy shock. I document a significant response of industrial production in price-rigid industries, whereas in wage-rigid industries the response is still significant but weaker. Consistent with the theory, the response in price- and wage-flexible industries is not significant. The empirical results suggest that due to relatively lower variation in wage stickiness at the industry level, price stickiness plays a more important role in the differential response of industries to a monetary policy shock. Besides, I develop a multi-sector model incorporating sector-level heterogeneity both in wage and price rigidity into an otherwise standard New Keynesian model and analyze the monetary non-neutrality for different specifications. The results of the model verify the empirical findings.