Tebâreke (Sûretü'l-mülk) tefsiri (İnceleme-metin-dizin) (64b-126b)
Commentary on the Tebâreke (Sûretü'l-mülk) (to examine-text-index) (64b-126b)
  1. Tez No: 14663
  2. Yazar: PERİHAN ÖLKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KARASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Mütercim-Tercümanlık, Linguistics, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
14. yüzyılda yazılmış olan Tebâreke (Sûretü'l-Mülk) Tefsiri, Edhem Bin Hıfzullah Bin Hasan et-Tavil el-Bağdadî tarafından 15. yüzyılda istinsah edilmiştir. Tefsir bir geçiş dönemi eseridir. Bu nedenle Türk dilinin gelişimini izlemek için önemli bir kaynak konumundadır. Bu dönemi aydınlatmak için eseri imlâ açısından inceledik ve dil bilgisini esas alarak eserin dizinini hazırladık.
Özet (Çeviri)
Having been written out in 14. century, Commentary on the Tebâreke (Sûretü?l-Mülk) had been copied out by Edhem Bin Hasan et-Tavil el-Bağdadî in 15. century. The commentary is a work of transition period of time. For that reason it is an important source to examine the development of Turkish language. We focus on the work with the viewpoint of orthography and prepare index of the work by regarding grammar to clarify this period.