Tebâreke (Sûretü'l-Mülk) Tefsiri (1a-64a) İnceleme-Metin-Dizin
Commentary on the Tebâreke (Sûretü'l-Mülk) (1a-64a) Examine-Text-Index
- Tez No: 476376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Tebâreke (Sûretü'l Mülk) Tefsiri 1423 (H. 826) yılında Edhem bin Ḥıfẓu'llah bin Ḥasan eṭ-Ṭavīl el-Baġdādī tarafından Lâdik (İnançoğulları) Beylerinden Hüdâvendigâr-ı Muazzam, Sâhib'üs-Seyf ve'l-Kalem, Celâ-letü'd-devle ve'd-dîn unvanlarıyla anılan, Murat Arslan Bey'in oğlu, İshak Bey Bin Murat Arslan adına Edhem bin Ḥıfẓu'llah bin Ḥasan eṭ-Ṭavīl el-Baġdādī tarafından yazılmıştır. Çalışmamız Metin, İnceleme, Dizin olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Arap harfli yazmanın ilk 64 varağı ilmî transkripsiyon alfabesiyle aktarılmış, aktarılan her kelime dizine alınmıştır. Arapça bazı ibareler ve ayetler Arap harfleriyle yazılmış ve bunlar dizine alınmamıştır. İnceleme bölümünde yazılış ve dil bilgisi özellikleri ele alınmış örnekler gösterilerek desteklenmiştir. Çalışmamızın sonuna da yazmanın tıpkıbasımı eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The interpretation of Tebâreke (Sûretü'l Mülk) was written by Edhem bin Hıfzu'llah bin Hasan et-Tavîl el-Bağdâdî in the name of İshak Bey bin Murat Arslan, son of Murat Arslan Bey called with the titles Hüdâvendigâr-ı Muazzam, Sâhibü's-Seyf ve'l-Kalem, Celâletü'd-devle ve'd-dîn, from Lâdik (İnançoğulları) Beyleri in 1423 (H. 826). Our paper consists of three main parts as Text, Study, Index. The first 64 sheets of the writing with Arabian letters have been translated by scientific transcription alphabet and every translated word has been included in index.Some Arabian statements and verses are written with Arabian letters and these are not included in index.In the part of Study, the writing and grammar characterist are handled and supported with examples. The same publication of the writing is added at the end of our paper.