Kâr amacı gütmeyen kurumlardan eğitim ile ilgili vakıfların etkili iletişimi
The effective communication of non-profit organizations related to educational foundations
- Tez No: 146644
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BATMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
“Kâr amacı gütmeyen kurumlardan eğitim ile ilgili vakıfların etkili iletişimi (Örnek model : Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı - TEGV)”isimli bu tez çalışması, ülke sorunlarına sahip çıkan, demokratik bir ortam içerisinde yol göstererek insanları yönlendiren ve çözüm üreten vakıfların, daha etkili ve başarılı iletişim kurmaları için gereken şartlan ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümde kâr amacı gütmeyen kurumlarla ve kurumsal iletişimle ilgili kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, vakıf kurumlan içinde başarılı bir örnek olan“Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı - TEGV'nın, etkili iletişimi ve diğer vakıflardan farklı olan yönleri ele alınarak, sayılan yüzbinleri geçen aynı amaçlı diğer kurumlar için bir ”etkili iletişim modeli" oluşturulmuştur. Tezimizde ileri sürdüğümüz gibi, ülke sorunlarına sahip çıkan, çözüm üreten, sosyal bütünleşme ve dayanışmayı sağlayan bu önemli ve faydalı kurumlar, toplumla, kendi aralarında, ulusal ve uluslararası alandaki diğer benzer kurumlarla yeterli ve etkili bir iletişim kuramamaktadırlar. Vakıflara yönelik yaptığımız anket çalışması ve TEGV'nin ortaya koyduğu çalışmalar, tezimizde ileri sürdüğümüz bu teorimizi somutlamaktadır. Bu kurumların daha etkili ve başarılı iletişim kurmalarım nelerin engellediği ve neler yapılması gerektiği, tezin sonuç kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled“ The Effective Communication of non-profit organizations related to educational foundations”(Sample case: The Foundation of Turkish Education Volunteers- TEGV) is prepared for the aim of bringing up the conditions necessary for the more effective and succesful communication of the organizations which are handling the problems of the society by showing ways in a democratic atmosphere, guiding people and finding solutions. The thesis consists of three chapters. In the first and second chapter, we have included the therotical information about non-profit organizations and comparative communications. In the third chapter, considering the effective communication of the“The foundation of Turkish Education Volunteers”which is a succesfull model of non-profit organizations and its different aspects among the other organizations and have formed“effective communication model”for the same aimed organizations the numbers of which are over hundred thousands. As we have put forward, these important and useful organizations which are handling with the country problems, finding solutions, providing social cooperation and solidarity, can not make an enough and effective comunication with the society, between themselves and with the simalar international organizations. Our questionary about foundations and the studies stated by TEGV proves our theory that we put forward. What are the handicaps of thse organization for the effective and succesful communication and what can be done has been explained in the conclusion of the thesis. Ill