Çin'in Dünya Ticaret Örgütü'ne katılımının Türk tekstil sektörü üzerine etkisi
Chinese enrollment of WTO, the effectin to the Turkish textile industry
- Tez No: 146654
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN ÖRS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünya Ticaret Örgütü ve ticaret kuralları çerçevesinde hızlı ilerleyen dünya ticareti ile birlikte tekstil ve hazır giyim ticaretinde de yükseleş meydana gelmiştir. GATT 94 çerçevesinde yapılan ATC anlaşmasına göre, 2005 senesinde kotaların tamamen kalkması sonucu, uluslararası tekstil ve hazır giyim ticaretinin daha da yükseleceğini göstermektedir. Ülkeler arasındaki ticari engellerin kaldırılmasıyla, özellikle Çin gibi emek yoğun, maliyetin düşük olduğu ülkelerin ticaretinde yükseliş meydana gelecektir. Bu durumun, diğer gelişmekte olan ülkelerin ticaretini negatif yönde etkileyeceği öngörülmektedir. ATC anlaşmasına göre, kotaların aşamalı olarak kaldırılması sonucunda, Çin'den AB ve ABD gibi kotalı bölgelere ihracatın artması, AB'nin Çin'den sonraki en büyük hazır giyim tedarikçisi olan Türkiye'yi etkileyeceği düşünülmektedir. Devletlerin dış politikaları, ülkelerin jeopolitik ve jeoekonomik konumu faktörleri esas alınarak 'güç' ve 'çıkar' ilişkisine dayanmaktadır. Türkiye'nin sahip olduğu önemli jeopolitik ve jeo stratejik konumu, Türk tekstil ve hazır giyim ticareti için büyük önem taşımaktadır. DTÖ'ün XXIV. Maddesini oluşturan Bölgesel Serbest Ticaret Anlaşmaları kapsamında artan ticaret hacmi, ikili ticaret anlaşmalarının önemini göstermektedir. Bölgeselleşme olgusunda, ülkelerin çıkarlarının siyasi boyut ile beraber, ticari boyutu da dikkat çekmektedir. Uluslararası entegrasyon işbirlikleri, ülkelerarası ticaretin gelişmesi olgusunu yaratmaktadır. Coğrafi yakınlık, uluslararası ticarette önemli bir unsur sayılmaktadır. Türkiye'nin önemli bir avrasya ülkesi olması, uluslararası tercihli ticarette önem taşımaktadır. Çin'in DTÖ'ye katılmasının, ATC anlaşmasının sona ermesinden 'olgunlaşma' dönemine kadar olan 'karmaşık' dönemde, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünü olumsuz yönde etkilemiş görünse de, bu etkinin uzun süre devam etmeyeceği anlaşılmaktadır. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Following the fast development of the world trade with Worid Trade Organization and its rules, worid textile and clothing trade have been getting quick progression as well. It has been based on the General Agreement on Tariffs and Trade ( GATT ) 1948, the World Trade Organization which with the overall agreements and the reaffirmation, the multilateral trading system embodied in the World Trade Organization has contributed significantly to economic growth, developmnet and employment throughout the past fifty years. It atached unmost importance to the implementation- related and concern on the Urguay Round on transfer of technology, facilitation, agriculture, as well as textile and clothing. In terms of China attending the World Trade Organization on Doha ministerai conference, the most of the developing countries that the main exporters and the importers are affraid of the Chinese attack since ending of the ATC agreement under the growth-on-growth provisions from implementation priod for stage 3 had been advanced to January, 1.2000. Therefor, being a strong exporter Turkey also carry on the same fear. Economic entegration is the one of the most effective role for international trade. Economic entegrationai corporation, regional agreements and international trade agreements are builds on“ power ”and“ force”of the international relationships. In conformity with the right strategy of the Turkey based on the strong textile basis and the main jeopolitics, Turkish textile and clothing industries are not losing the competation power in the world in a quite short time. V