Yabancı dil öğretiminde kültürel farkındalık: New Headway ders kitaplarının kültür aktarımı açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
Cultural awareness in foreign language teaching: The analysis and evaluation of New Headway textbooks in terms of culture transfer
- Tez No: 146660
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dil ve kültürün birbiriyle iç içe geçmiş ve birbirini etkileyip biçimlendiren iki kavram olduğu gerçeği temel alındığında yabancı dil öğretiminin de kültürden bağımsız olması düşünülemez. Bir yabancı dili öğrenmenin sadece kaynak dildeki sözcük ve tümcelerin hedef dildeki karşılıklarım öğrenerek, başka bir deyişle kaynak ve hedef dil arasında basit bir kod değişikliği yaparak gerçekleşemeyeceğinin anlaşılması, yabancı dil öğretiminin başlıca amacı olarak görülen iletişime verilen önemi gittikçe arttırmaktadır. Bu doğrultuda yazılan ders kitaplarının da kültür aktarımı aracılığı ile bireyler arasında doğru ve etkin iletişimi sağlaması ve onları, farklı olana hoşgörüyle bakmalarım olanaklı kılacak bir farkındalık düzeyine getirmesi beklenmektedir. Bu çalışma, yabancı dil öğretiminde kültür kavramının önemini ortaya koymayı ve New Headway İngilizce ders kitaplarını sözü edilen beklentiler açısından incelemeyi ve değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering the fact that language and culture are two notions which affect, shape and are embedded into each other, it is impossible to think foreign language teaching free from culture. Communication, which is seen as the main aim of foreign language teaching, is gradually given more importance as it is understood that learning a foreign language cannot be possible by merely learning the meanings of source language's words and phrases in target language, in other words, by simply changing codes between source and target languages. Textbooks written from this point of view are expected to, through culture, enable correct and effective communication among individuals, and take them to a level of awareness which will make them tolerant against the differences. This study aims at putting forth the importance of culture in foreign language teaching, and analysing and evaluating New Headway English textbooks through mentioned expectations. in