Avrupa ortak dil kriterleri çerçevesinde Türkiye'de yetişkinliklere yönelik yabancı dil olarak Almanca öğretimi
Teaching German as a foreign language for adults in terms of the European framework of reference for languages
  1. Tez No: 146659
  2. Yazar: ÖMER GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bilgi çağını ve küreselleşme olgusunu yaşamakta olan dünyamızda hızlı değişmeler gerçekleşmekte, uluslar ve insanlararası ilişkiler her alanda yoğunlaşmaktadır. Bu ilişkiler yoğunluğu yabancı dil bilme zorunluluğunu da birlikte getirmektedir. Ortaya çıkan koşullar yabancı dil politikalarına ve yabancı dil öğrenme / öğretme etkinliklerine yeni boyutlar kazandırmıştır. Bu değişmeler Avrupa Birliği dil politikalarını da etkilemiş ve çok dilli ve çok kültürlü Avrupa yurttaşlarının yetiştirilmesi sürecinde yeni oluşumlara gidilmesini zorunlu kılmıştır. Bu bağlamda ortaya atılan yenilikler Avrupa'da yabancı dil öğretimine yeni bir biçim vermiş ve tüm Avrupa Birliği ülkeleri için yabancı dil öğretimine yönelik ortak bir çerçeve çizilmiştir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi 'nin çokdillilik, öğrenmeyi öğrenme ve yaşam boyu öğrenme ilkelerinin biçimlendirdiği bu çerçevede ortaya atılan Avrupa Ortak Dil Kriterleri irdelenmiştir. Daha sonra Avrupa Ortak Dil Kriterleri'' nin öğretici odaklı uygulaması Profile Deutsch ve öğrenci odaklı uygulaması Avrupa Dil Portföyü tanıtılmıştır. Avrupa Ortak Dil Kriterleri'' nin öğrenci odaklı uygulaması olan Avrupa Dil Portföyü Almanca öğrenen yetişkin Türk öğrenciler üzerinde uygulanmış ve uygulama sonuçlan bir anket çalışması ile değerlendirilmiştir. Burada hedeflenen, Avrupa Birliği'nin yabancı dil için öngördüğü çerçevenin Türkiye'de yabancı dil olarak Almanca öğrenen yetişkinler için ne ölçüde uygun olduğunun ve bu yolla yapılan yabancı dil dersinde ne oranda başarı sağlandığının ortaya çıkarılmasıdır.
Özet (Çeviri)
The increasingly globalising world has witnessed an inevitable density in interpersonal and international relations in the wake of the rapid advances in information technology. This density has brought about an acute need to learn foreign languages. The attendant outcomes have added new dimensions to foreign language policies and the processes of foreign language teaching/learning. These changes have accordingly affected language policies of the European Union, with special emphasis on the efforts to bring up plurilingual and pluricultural European citizens. As part of the growing concern with such innovative understanding,, foreign language teaching in Europe has been restructured within a new framework of foreign languages. This study, in this respect, explores the Common European Framework of Reference for Languages with particular reference to its basic principles- plurilingualism, learning to leam and life-long learning, introducing Profile Deutsch, the teacher-oriented application of the Common European Framework of Reference for Languages, and European Language Portfolio, the learner-oriented application of the Common European Framework of Reference for Languages. A group of Turkish learners of German language has been employed in the application of European Language Portfolio along with a questionnaire. The findings of the questionnaire have been used as a springboard for the discussion of the success of the framework for foreign language teaching provided by the European Union in German language teaching in Turkey. 11