Öğrenci öyküleri örneğinde yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde iki kültüre bakış
In teaching English as a second language viewing two cultures by the help of students' stories
- Tez No: 146665
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Hızla değişen günümüz dünyasında yeni deneyimlerin yeni kavramları ortaya çıkarması ve alışılmış olanı etkileyip farklı boyutlar getirmesi kaçınılmazdır. 'Kültürel farkındalık' kavramının da bu bağlamda değerlendirilmesi gerekmektedir. 'Kültürel farkındalık' kişinin kendisinin ve aynı zamanda başkalarının kültürel koşullanmış davranış ve düşünce tarzını ortaya çıkarmasını ve anlamaya çalışmasını içerir. Yabancı dil öğretiminde öğrenciye 'kültürel farkındalık' kazandırmak amacıyla sürdürülen dersler de onun hem hedef-kültüre hem de kendi kültürüne daha farklı bakabilmesine yol açar.Bu gerçekler dikkate alınarak,öğretmenlerin bulundukları ülkelerin koşullan içerisinde 'kültür bilgisi' verme yolunda etkinlikler oluşturmaları,öğrenenlerin kendi kültürlerini,hedef-kültürle ve hedef-dilin ikinci ve yabancı dil olarak kullanıldığı kültürlerle karşılaştırmalarını sağlamaları yabancı dil derslerinde 'kültürel farkındalık' edindirme yolunda önemli bir adımdır.Bu çalışmada yabancı dil öğretmenlerine 'İki Kültürün öyküsü' olarak adlandırılan bir etkinlik önerilmiştir.Üç aşamadan oluşan bu etkinliğin temel dayanağı öğrencilerin kendi kültürlerine karşı farkındalıklarını arttırmak yoluyla hedef-dilin kültürünü anlamaları ve iki kültür arasında 'kültürel farkındalığı' yakalamaya çalışmalarını sağlamaktır. Yabancı dil derslerinde kültür bilgisi verme yolunda tüm öğrencilerin her aşamasında etkin olarak katılımda bulunacağı dinamik bir süreç olan bu etkinliğin temel hedefi ise öğrencilerin okuma ve yazma becerilerini kullanmak yoluyla kendi kültürleri ve hedef-kültür üzerine kültürel farkındalıklarını geliştirmektir.
Özet (Çeviri)
In this age of fast changes it is inevitable that new experiences bring new concepts into light and these new concepts effect the old ones and open new dimensions.In this context,the concept of 'cultural awareness' should also be considered. 'Cultural awareness' involves uncovering and understanding one's own and other's culturally conditioned behaviour and thinking.The language classrooms aimed at increasing the cultural awareness levels of students cause them to see both the target-culture and his own culture differently.Regarding all these facts, in order to give 'cultural information' the foreign language teachers' creating of new activities within the conditions of the cultures they are in and causing the learners to compare their own culture with the target culture are important steps on the way of increasing 'cultural awareness' limits of kamersin this study5a guiding activity named as 'A Tale of Two Cultures' is presented.This activity consists of three levels and its main idea is to increase learners' understanding of the target-culture by increasing understanding of their own culture and to make them aware of the differences these two cultures have.The main objective of this dynamic process in which the learners participate to each level actively is to increase the learners' cultural awareness by using and developing their reading and writing skills. in