Sınır tanımayan televizyon direktifine yansıyan Avrupa Birliği kültür politikası ve Türkiye'ye etkileri
The European Union's cultural policy which reflects on the television without frontiers directive, and its affects on Turkey
  1. Tez No: 146672
  2. Yazar: AYDİLGE SARP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE KARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
öz 1990'lı yıllardan itibaren kitle iletişim araçları ve özellikle televizyon yayıncılığı, Avrupa Birliği kültür politikalarının en önemli unsurlarından biri haline gelmiştir; çünkü televizyon yayıncılığının ekonomik işlevinin yanı sıra, çeşitli anlamlar ve değerler taşımak, üretmek ve dolanıma sokmak gibi kültürel işlevleri de vardır. Birlik duygusunun benimsenmesini sağlamak için, Avrupa Birliği, ulusal kültürlerin kendilerine özgü özelliklerinden ziyade, insan hakları, çok seslilik, demokrasi, ifade özgürlüğü gibi ortak kültürel değerlerin altını çizmekte ve aslında evrensel olan bu değerleri Avrupa kültürünün bir uzantısı olarak sunmaktadır. Sınır Tanımayan Televizyon Direktifi, hem Avrupa kültürünün, geleneklerinin ve yaşam biçiminin daha fazla kabul görmesini, tanınmasını ve birlik duygusunun pekişmesini sağlayacak, hem de pazar ekonomisinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanmıştır. Avrupa Birliği'ne üye olmak isteyen Türkiye ise, televizyon yayıncılığını Sınır Tanımayan Televizyon Direktifi'ne uyumlaştırmak için yasal değişiklikler yapmayı sürdürmektedir. ABSTRACT Since the beginning of the 1990's, mass media, especially television broadcasting has become one of the most important factors of the European Union's cultural policy because besides its economic function, television broadcasting has its cultural functions such as (re)presenting, (re)producing and circulating certain meanings and values. In order to establish the sense of unity, rahter than emphasizing specific characterstics of national cultures, the European Union emphasises values such as human rights, cultural diversity, democrasy, freedom of speech and represents those values as a natural part of European culture which are infact universal. The Television without Frontiers Directive is prepared in a way that it could both answer the needs of the audio-visual market and help European culture, customs and life style be more appreciated and recognized and the sense of unity be better established. Willing to be a member of the European Union, Turkey continues to make certain legal changes in order to adopt its television broadcasting to the Television without Frontiers Directive. Ill
Özet (Çeviri)