Türkiye'nin AB Görsel İşitsel Politikalarına Uyum Çabaları
Turkey's efforts for harmonization to the EU audiovisual policies
- Tez No: 207679
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA GİRGİN, PROF.DR. MELDA CİNMAN ŞİMŞEK, PROF.DR. ŞENGÜL ÖZERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalısmada, AB'de Bilgi Toplumu ve Medya baslıgı altında incelenen politika alanlarındanseçilen Görsel-sitsel Politikalar bölümü incelenmistir.Türkiye'nin bu alandaki çalısmalarının özellikle son AB uyum paketlerinin ve pratige yönelikyasal-idari düzenlemelerin getirdikleri açısından dikkat çekici oldugu, ancak uygulamadakieksikliklerin yanısıra, idari kapasite eksigi ve düzenleyici çalısmaların bazı noktalardatıkanması veya cesur adımlara ihtiyaç duyması nedeniyle elestirilebilecegi tezi, çalısmanınesas baslangıç noktasıdır.Bu kapsamda Sınır Tanımayan Televizyon Yönergesi ve Televizyon yayınlarında içerikkonusuna agırlık verilmistir.Tezin birinci bölümünde Avrupa Birligi'nin ilgili mevzuatı incelenmistir.kinci bölümde ise Türkiye'nin Topluluk Müktesebatı'nda konuyla ilgili bölümlere karsılıkgelen mevzuatı ve bu mevzuatın AB normları ile ne kadar örtüstügü incelenmistir.Son olarak da Türkiye'de son dönemde Görsel-sitsel alanda AB normlarına uyum içingerçeklestirilen bazı düzenlemeler ile güncel bazı gelismeler incelenmistir.Tezin sonuç bölümünde, Görsel-isitsel politika alanında, Türkiye 2005 sonunda yayınlananlerleme raporundan bu yana dahi ilerleme kaydedildigi tespiti yapılmıstır. Ancak fiilimüzakere süreci içinde Türkiye'nin bu alanda katetmesi gereken hala önemli bir yolbulunmaktadır.Türkiye'de yayıncılık sektörünün son derece yenilikçi, renkli, dünyaya açık ve teknolojikaçıdan güçlü yapısı, bu uyumu saglamakta güçlük çekmeyecektir.Türkiye'de Görsel sitsel Politika uyum sürecinde yasanması muhtemel sorun, diger pek çokmüktesebat baslıgında olanın tam tersine, genel olarak sektörün kendisinden degil, yasakoyucu, düzenleyici ve denetleyicilerin cesur adımlar atmakta siyaseten tereddütetmelerinden, teknik bilgi yetersizliklerinden ve bürokrasiden kaynaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Audiovisual policies field of the EU which is a part of Information Society andMedia chapter has been analyzed.The starting point of this study is the thesis of criticisability of Turkey?s efforts in this field.In this sense, the TV Without Frontiers Directive and the issue of content in TV broadcastinghave been emphasized within the study.In the first chapter of this dissertation, the related legislation of the EU has been analyzed.In the second chapter, Turkey?s corresponding legislation and to what extent they arecompatible to the EU acquis have been analyzed.Lastly, some new developments in Turkey on Audiovisual field for harmonization to the EUnorms has been covered.In the consequence chapter of the dissertation, Turkey?s considerable progress on this policyarea even after the latest EU progress report ?which is published in the end of 2005- has beenhighlighted. But there is still some considerable way ahead of Turkey to take within the?negotiation? process.The innovative and technologically powerful structure of Turkish broadcasting industry willnot exercise difficulties in harmonizing itself to the EU framework.The possible problem in Turkey in terms of Audiovisual Policy alignment process will besourced not from the industry itself; but from the political hesitation of the authorities oftaking brave steps, from their technical information deficiencies and in general terms from thebureaucracy.