Dış kaynaklardan yararlanmanın (outsourcing) işletmelerin insan kaynakları depertmanlarına etkisi ve bir araştırma
The influence of outsourcing on human resources departments of enterprises and a survey
  1. Tez No: 146673
  2. Yazar: BEHRAM ELDAROV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz Küreselleşme ve artan rekabet, bir çok örgütte büyük yapısal değişimlere yol açarak, işletme dışı kaynaklara olan talebi daha da arttırmaktadır. Dış kaynaklardan yararlanma (D.K.Y.) örgütün başlıca ve temel olmayan fonksiyonlarının, konusunda uzman ve etkin çalışan tedarikçilere devrini öngören bir yönetim stratejisidir. İnsan kaynaklan fonksiyonu da dış kaynaklardan yararlanmanın kabul gördüğü bir alandır. Bir çok işletme İ.K. fonksiyonlarında dış kaynak kullanarak maliyetleri düşürmeyi ve konusunda uzman olan tedarikçilerden yararlanarak örgüte değer katmayı hedeflemektedir. D.K.Y., insan kaynakları departmanlarında yapısal değişimlere neden olmuş ve örgüt içinde İ.K.'nın rolünün yeniden tanımlanmasına yol açmıştır. Bu tez çalışmasının amacı D.K.Y. 'nın Î.K. departmanlarına olan etkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla, konu ile ilgili literatür taranmış ve uygulama kısmında da Bilişim ve Telekomünikasyon sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin İ.K. yöneticilerinin D.K.Y. konusundaki görüşleri incelenmiştir. Uygulama sonucunda, genel olarak bakıldığında D.K.Y. 'nın İ.K. departmanlarına etkisinin olumlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Accompanying by globalization and increasing competition, tremendous structural changes are taking place in most organizations, which lead to a greater demand for outsourcing. Outsourcing is a management strategy by which an organization delegates major, non-core functions to a specialized vendors. Human resources function is an area where outsourcing concept has found acceptability. Many firms outsourcing HR functions to cut down costs and aim to add value to organization by means of specialized vendors. Outsourcing led to structural changes within the HR departments itself and a redefinition of the role of HR in organizations. This thesis aims to study the effect of outsourcing on HR departments. To achive this aim, the literature has reviewed on the topic, and responces from HR managers in Informatics and Telecommunication firms regarding outsourcing has been analyzed. Survey results indicate that, outsourcing generally has a positive effects on HR departments of firms in this sectors. m