Türkiye ve Kıbrıs televizyon mevsuatının Avrupa Birliği müktesebatına uyumlaştırılması
- Tez No: 159566
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
ÖZET ABD'de 1920'lerde deneysel nitelikli olarak yapılmaya başlanan televizyon yayınları, eriştiği hız, yaygınlık ve yaşanılan teknik gelişmeler sayesinde giderek etkinliğini arttırmış, ve televizyonun zaman ve mekân tanımayan niteliği, bu kitle iletişim aracının ekonomik, kültürel, politik, vb. rollerini daha da geliştirmiştir. Televizyon yayıncılığı alanında anılan gelişmeler neticesinde, millî sınırların aşılması, ve özellikle, televizyonun deregülasyonu sayesinde artık bu alana kamu sektörünün yanı sıra özel sektörün de girişi, sorunların benzerliği, program değişimine, teknik ve hukukî işbirliğine duyulan ihtiyaç ortak bir uluslararası ve hatta uluslarüstü düzenlemeler oluşturulmasını gerekli kılmıştır. Nitekim bu geçiş döneminin ardından, adetâ birbirleriyle yarışırcasına Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği bu alanda kendilerine, üye Devletlerin benimsemekle yükümlü olduğu iki ayrı mevzuat oluşturmuşlardır. Her iki Kuruluşun oluşturduğu mevzuat içerisinde, Avrupa Konseyi'nin 1989 yılında çıkardığı“Avrupa Sınır ötesi Televizyon Sözleşmesi”ve AB'nin yine aynı yılda çıkardığı“Sınır Tanımayan Televizyon Direktifi”büyük önem arzetmektedir. Her iki Belge de,“ifade”ve“haberleşme”özgürlüğü gibi temel ilkeler bazında oluşturulmuştur. Ayrıca, Avrupa'nın ortak kültürünün oluşumunda önemli rol oynayan Avrupa eserlerinin yaratılmasının ve dağıtımının teşvik edilmesini amaçlamaktadırlar. Bu itibarla, Sözleşme ve Direktifin birbiriyle uyumlu oldukları görülmektedir. Televizyonun Avrupa halkları arasında daha sıkı bir birlik kurma, Avrupa ortak kültürünü yaratma, bunu koruma ve geliştirmedeki rolünü dikkate alarak, AB, bir“görsel-işitsel politika”oluşturmuştur. Türkiye, Avrupa Konseyi'nin üyesi olarak, ASTS'ye taraftır. Sınır Tanımayan Televizyon Direktifi'ne ise henüz taraf değildir. Ancak AB tam üyeliğine aday olması nedeniyle, Türkiye, tam üyelikten önce, televizyon mevzuatını, AB televizyon müktesebatını oluşturan ve AB'de televizyon yayınlarının serbest dolaşımı için gerekli koşulları oluşturan bu Sözleşme, Direktif ve diğer kazanımlara uyumlaştırmak zorundadır. Bu bağlamda,414 Türkiye, bu Belgelere bağlı ulusal hukuk sisteminin düzenleyici çerçevesini gözden geçirip, bunlarla çelişen hükümleri saptayarak gerekli değişiklikleri yapmak yükümlülüğündedir. Uyum Paketleri çerçevesinde önemli uyumlaştırmalar yapılmışsa da, Türk televizyon mevzuatı île AB müktesebatı arasında, ifade özgürlüğüne ilişkin kısıtlamalar başta olmak üzere, önemli farklılıklar mevcuttur. Bu uyumsuzlukların mevzuat değişiklikleri yapılarak giderilmesi gerekmektedir. Kıbrıs'ın her iki Kesimi de Türkiye gibi, televizyon mevzuatını AB müktesebatına uyumlaştırmak zorundadır. Zira, uluslararası platformda Kıbrıs'ın yasal temsilcisi olarak tanınan ve halihazırda Avrupa Konseyi üyesi olan GKRY, 1 Mayıs 2004'de AB'nin tam üyesi olmuştur. Ancak, GKRY, televizyon yayıncılığının sürekli değişimi ve dönüşümü sonucu değişen AB müktesebatına uyum için devamlı olarak, yeni kazanımlar doğrultusunda televizyon mevzuatında değişiklikler yapmalıdır. KKTC ise, hem mevzuatında belirtilen hak ve özgürlüklerin en iyi şekilde kullanılması ve korunması için hem de 1 Mayıs 2004 tarihinde AB'ye katılan GKRY ile her iki tarafın da muhtemelen tek bir Devlet olarak tanınabileceği bir çözüm neticesinde AB üyesi olabileceği için, televizyon mevzuatını Birlik müktesebatına uyumlaştırmak zorundadır. GKRY, televizyon mevzuatını Birliğin müktesebatına uyumlaştırmış ve böylelikle yükümlülüğü, yeni kazanımları benimseme ile sınırlanmıştır. Oysa, KKTC, söz konusu alanla ilgili mevzuatında AB müktesebatına uyum amacıyla hiçbir değişiklik yapmamış, dolayısıyla da mevzuatı ile AB müktesebatı arasındaki mevcut uyumsuzluk henüz giderilmemiştir. Bu durum, KKTC televizyon mevzuatının AB müktesebatına uyumlaştırılmasını sağlayacak mevzuat değişiklikleri yapılmak suretiyle düzeltilmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Television broadcasts, which were started as experimental in 1920 in the Unites States of America (USA), due to the speed and widespread it reached and the emergence of technological developments, increased its activity, and television without time and place improved the economic, cultural, political, etc. roles of this mass media. As a result of these developments taking place in the field of television broadcasting, the removal of national frontiers, and particularly, the introduction of private sector into this area resulting from the deregulation of television, similarity of problems, the need to cooperation in program change, technical and legal issues, required to establish international and even supranational regulations. Thus, after this transitional period, The Council of Europe and The European Union (EU) laid down two different regulations in this field which member States have to adopt, as if the two international foundations were competing with each other. Amongst the regulations laid down by two foundations,“The European Convention on Transfrontier Television”which was adopted by the Council of Europe in 1 989 and 'The Television without Frontiers Directive“ adopted by the EU in the same year, worth mentioning. Both of these Documents are based on the fundemental principles such as ”the freedom of expression and information“. Also, the two instruments aim at promoting the production and distribution of European Works which play a crucial role for the creation of a common European culture. Therefore, it is seen that the Convention and the Directive are mostly harmonious. Considering the crucial role of television in establishing even colser relation among the peoples of Europe and in creating, protecting and developing European common culture, the EU established an ”audio-visual media policy“. Turkey, as a member of Council of Europe, is a Party to the Convention. However, Turkey is not a Party to ”the Television without Frontiers Directive", yet. Because of being a candidate for the EU full membership, Turkey, must have aligned, before the full membership, her television regulation with The Convention, the Directive and other regulations which416 constitute the EU television acquis and create the conditions for the free movement of television broadcasts within the EU. Therefore, Turkey has an obligation to revise the regulatory framework in her national legal system and determine the provisions that are discrepant, and has to make required amendments. Although significant harmonisations were made through the Harmonisation Packages, there are still significant discrepancies between the EU acquis and the Turkish television regulations, in particular as regards restrictions on the freedom of expression. These legal discrepancies have to be removed through amendments. Both Sides of Cyprus, just like Turkey, must align their television regulations with the acquis of the EU. Because, the Greek Administration of Southern Cyprus (GASC), who is accepted in the international platform as the formal representative of Cyprus and who is a member of the Council of Europe at present, became a full member of the EU on 1 May 2004. However, the GASC must adopt amendments in line with the new acquis for the legislative alignment with the EU acquis which is amended progressively as a result of continued change and transformation of television broadcasting. TRNC, must align her television regulations with the Union acquis both for securing the best exercise and protection of rights and freedoms embodied in the Constitution and for the probability of being a EU member as one State - so called Cyprus- as a result of a pacific solution between the TRNC and the GACS who (the latter) became a full member of the EU on 1 May 2004. The GASC, in the name of Cyprus, aligned her television law with the acquis communautaire, and in this manner, her obligation is limited with the adoption of new acquis. However, the TRNC, has not amended her regulations aiming at legislative alignment with the acquis; consequently, the existing discrepancies between her regulations and the EU acquis have not been removed yet. This state has to be amended through modifications of regulations which will secure the harmonisation of the television regulations of the TRNC with the the acquis oftheEU.