Yönetim sistemimiz içinde belediyelerin yeri ve İstanbul'da imar sorunlarının çözümüne yönelik yapısal bir model önerisi
A structural model offer towards the place of the municipalities in our system and the solution of the public works problems
- Tez No: 146671
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
oz Bu tezimin amacı, Türkiye'de belediye olayının ne olduğunu, kısaca, ama tarihi bağlarıyla ve bugünkü sorunları ile birlikte bir bütün olarak vermekti. Çalışmanın planı da bu amaca göre düzenlendi. Şüphe yoktur ki, böyle mütevazi bir çalışmada, belediyeciliğin karşılaştığı bütün sorunları, ayrıntılarıyla inceleme imkanı yoktur. Bir hizmet birimi olan belediyeler halk idaresinin gerçekleştiği, halkın kendi kendini idareye bağladığı yerlerdir. Bununla birlikte, belediyeler gelişmiş birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de halkın refah seviyesini yükseltilmesinde önemli görevler üstlenmişlerdir. Bu tez çalışmasında elden geldiğince belediyeleri ilgilendiren konuların geniş bir çerçeve içine alınmasına çalışılmıştır. Bu tez çalışmasında İstanbul'un temel sorunlarının başında gelen imar sorunları ve imar mevzuatına aykırı yapılaşmanın boyutları ortaya konulmuş ve imar mevzuatına aykırı yapılaşmayı önlemek için çözümler önerilmiştir. Ayrıca İstanbul'da imar sorunlarının çözümüne yönelik yapısal bir model önerisi olarak Büyükçekmece Belediyesin' de yapı kontrol ve izleme sistemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of my thesis was to explain briefly the meaning of municipality in Turkey with the historical relations and current problems as a whole. The scheme of work is arranged according to that purpose. Certainly, in such a lowly work, there is no possibility to analyze in detail all problems those a municipality encounters. Municipalities as a service unit, are the places that society join administration and be a piece of administration. However, in our country municipalities take the responsibility of raising prosperity of society as in many developed countries. In this study, the subjects concerning municipalities were examined as possibly as thoroughly. In these Thesis we put forward the main problem of İstanbul which includes public works problems and problems against the zoning and construction anad to present these building against the zoing and construction plans they offer solutions.Also,there was constitute a building consrol and view sytem inthe Municipality of Büyükçekmece for the solve of the problems of İstanbuls public works. m