Küreselleşmenin şirket politikaları üzerindeki etkileri, sivil havayolu ulaşımı örneği ve Türk Hava Yolları boyutu
The effects upon globalized company politics, civil airway transport and Turkish Airlines examples
- Tez No: 146685
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
II. Dünya Savaşından sonraki iki kutuplu soğuk savaş dönemi sonunda kapitalizmin kaçınılmaz doğal bir süreci olan küreselleşme, ABD'nin ve Batılı ülkelerin, tek küresel pazar yaratma çabalarıyla hızlanan 'değişim ve yeniden yapılanma süreci'dir. Küreselleşme, ekonomik alanda birleşmeleri sağlarken sosyal ve siyasal dağılmayı hızlandırmıştır. Dünya ekonomilerinin birbirine yaklaşması; ulusları, kentleri, ve bölgeleri birbirinden ayırırken siyasal dağılmaları, politik çözülmeleri hızlandırmıştır. Küreselleşme süreci beraberinde, küresel düzeyde uluslararası rekabet, anlaşmalar, serbest ticaret, insan kaynaklan, çevre bilinci, sosyal güvenceler, işçi çocuklar, çalışma standartları, göç vb. konularda yeni şekillenmelere yol açarken bölgeselleşme, kutuplaşma, bloklaşma, özelleştirme, deregülasyon gibi eğilimleri ortaya çıkarmıştır. Günümüzde dünya ekonomisi; AB, ABD merkezli NAFTA ve Japonya merkezli APEC ile şekillenerek, güç dengesi Atlantik'ten Pasifik bölgesine kaymıştır. Bu sürecin yarattığı problemler ve fırsatlar iyi değerlendirip, ulusal ekonomik yapının kritik ve kuvvetli yönleri göz önünde bulundurularak, hızlı değişimlere uygun olarak ekonominin her alanında ve şirketler bazında, tutarlı ve esnek politikaların uygulanması ile küresel rekabette üstünlük sağlanabilir. Bilgi iletişim teknolojilerindeki yenilikler ve bu yeniliklerin üretim, iletişim ve ulaşım alanlarında, kullanılması ile ortaya çıkan hızlı değişimin, ulaştırma ve iletişim maliyetlerini azaltması sonucunda şirketleri ve ulusal ekonomileri uluslararası rekabete açarak, diğer ekonomiler ile entegrasyonunu daha kolay bir hale getirmiştir. İletişim ve ulaşım ikilisinde yaşanan hızlı gelişmeler, küreselleşme sürecine ivme kazandırarak, itici güç niteliğinde her geçen gün daha da önemli olmaktadır. Bu çalışmada kaçınılmaz doğal bir süreç olan küreselleşme sürecinin olumsuz ve olumlu yönleri, beraberinde taşıdığı fırsatları, riskleri, çelişkileri, kuralları, dinamikleri, dünya ekonomilerinde ortaya çıkardığı eğilimleri, dağılmaları, bütünleşmeleri ile yeniden yapılanan dünya düzenini, şirketlerin yapısı ve strateji politikaları ve sivil hava yolu ulaştırma sektörü üzerindeki etkileri ve yarattığı sonuçlan, şirket bazında THY üzerindeki etkileri ele alınarak, irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization, which is natural result of capitalism, occurred at the end of the two-poled cold war after Second World War, is the evolution and restructuring process accelerated with single global market creation efforts of USA and Western Countries. Today, it is shaped with EU, USA centered NAFTA and Japan centered APEC. The power balance of the world economy has slipped from Atlantic to Pacific region. Globalization provided integration in respect of economy and also accelerates social and political delegation. Nations, cities and regions are separated from each other since the world economies are getting closer and therefore political delegations and political disengagements are getting faster. Together with globalization process, political agreements, free trade, human resources, environment consciousness, social securities, children workers, working conditions at global level caused trends in immigration issues like new shaping and regionalism, polarization, blocking, regional integrations, privatization, and deregulation. The problems and opportunities created by this process must be considered very well and consistent and flexible policies, based on companies and every field of economy and appropriate to all changes, must be formed against fast changes and thereby economic wars can be.win. Innovations in information technology and fast revolution occurred with the usage of these innovations in production, communication and transportation fields, has decreased the costs of transportation and communication, opened the companies to international competition and made the integration of countries with the world economies easier. Fast developments seen in the communication and transportation couple are getting more important in world's strategic changes as a forcing power. In this study, the negative and positive characters of globalization - an inevitable natural process - carried risks, contradictions, rules, dynamics, integrations in world economy, delegations, blocking and effects on restmcturing world organization, structures of companies and strategic policies and transportation sector and created trends have been reviewed by basing on effects over THY (Turkish Airlines) and the solution ways of the problems are tried to be developed. 11