İtalya'da kapsayıcı eğitim bağlamında Türkçe ana dili öğretimi
Teaching the Turkish native language in the context of inclusive education in Italy
- Tez No: 852457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT AYTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, göçmenlerin ana dili eğitimi ihtiyaçlarının karşılanmasını kapsayıcı eğitim kavramı çerçevesinde ele alarak“İtalya'daki Türk kökenli öğrencilerin ana dili eğitimi ihtiyacı nasıl karşılanmaktadır?”sorusu etrafında şekillenmiştir. Bu bağlamda, İtalya'daki devlet okullarında göçmen Türk çocuklarının Türkçe ana dili eğitimi ihtiyaçlarının nasıl karşılandığını, Türkçe ana dili eğitimine diğer erişim imkânlarını ve yaşanan sorunları araştırmak amacını taşımaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden tekli araçsal durum çalışması kullanılmıştır. Veri toplama araçları, resmî kaynaklar ve İtalya'daki Türk kökenli çocukların velileri ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakatlardır. Araştırma grubu, Kuzey İtalya bölgesinde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Milano, Como ve Lodi gibi şehirlerden seçilmiştir. Veliler ile yapılan görüşmelerde özetle, öğrencilerin devam ettikleri devlet okullarında Türkçe ana dili dersi almadıkları, bazılarının T.C. Millî Eğitim Bakanlığı koordinatörlüğünde Milano Eğitim Ataşeliği tarafından gerçekleştirilen Türkçe ve Türk Kültürü ders ve etkinliklerine haftada bir gün gibi kısıtlı süreler içerisinde katılabildikleri, ancak bu durumun yetersiz olduğu ve ayrıca, dil eğitiminin genellikle ebeveynler tarafından verilmesinin de ciddi bir eksiklik olduğu dile getirilmiştir. Devlet okullarında Türkçe ana dili eğitimi alamayan ve ana dillerini evde ailelerinden öğrenen Türk kökenli çocukların birçoğunun Türkçe ana diline hâkimiyet hususunda bazı sorunlar yaşandığı veli cevapları ışığında tespit edilmiştir. Bu çocukların özellikle okuma ve yazma becerilerinin konuşma becerilerine nazaran daha geride olduğunu ifade eden veliler, bu durumun bir yetersizlik olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study considers the mother tongue education needs of immigrants within the framework of 'inclusive education' and asks“How is the mother tongue education needs of Turkish origin students in Italy met?”Thus, the study aims to investigate how the Turkish mother tongue education needs of Turkish children living in Italy are met in Italian public schools, and to identify the existing alternative opportunities for Turkish mother tongue education and the problems they experience in the acquisition and use of their mother tongue. The research follows qualitative research strategy and adopts the single instrumental case study design. The data collection tools are official sources and in-depth interviews with the Turkish origin parents living in Italy. The participants were selected from cities in the Northern Italy region, such as Milan, Como and Lodi, where immigrants of Turkish origin live intensely. The interviews findings indicate that no Turkish mother tongue lessons is offered in the public schools that Turkish children attend in Italy; and that some of them participate for a limited time, such as one day a week, in the Turkish and Turkish Culture lessons and activities offered by the Milan Education Attaché under the coordination of the Ministry of National Education of the Republic of Türkiye, and find it insufficient; and that the fact that children learn their mother tongue only at home via their parents is a shortcoming for them. The findings, based on the responses of interviewed parents, also indicate that many of these children have some problems in mastering the Turkish mother tongue. Specifically, it has been pointed out by the parents that the reading and writing skills of these children are behind their speaking skills, and that this is an inadequacy.