Assessing the efectiveness of Turkish defense procurement projects
Türk savunma tedarik projelerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
- Tez No: 146696
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KORKMAZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Tedarik sistemi, ihtiyaca cevap veren ve etkili çalışan devletin içerisinde bir iç yapıya gereksinim duymaktadır. İhtiyaçları karşılamak için etkili ve verimli bir iç sistem yapısı olmalıdır, araştırmacının inancına göre, mevcut tedarik sisteminde organizasyona bağlı, yasal ve sürece bağlı ve personele bağlı olan aksaklık ve problemler mevcuttur. Bu tez çalışmasının asıl amacı, savunma tedarik projelerinin yönetiminde aksamalara sebep olan 'e etkinliği azaltan problem alanlarım tanımlamak, ortaya çıkarmak, ve bu problemlere çözüm merileri getirmek, tedarik sürecinde ilgili birimler arasındaki çalışmanın etkinliğini arttırmak, işbirliğini geliştirmenin yollarını bulmaya çalışmaktır. Bu çalışmada temel araştırma metodu kullanılacaktır. Bu araştırma metodu; incelenen problemlerin anlaşılmasını sağlayan ve buradaki problemlere çözüm önerileri sunmaktadır. Bu araştırmayı yaparken, önce teorik çerçeve çizilecek, hipotezler ortaya konacak ve bu hipotezlerin test edilmeleri neticesinde ortaya çıkan bulgulardan sonuçlar çıkarılacaktır. mantar kelimeler : Tedarik sistemi, Tedarik aşamaları, Etkili iç sistem yapısı, İşbirliği ve takım alışması, Temel araştırma metodu, Savunma satın alma projeleri. »V
Özet (Çeviri)
BSTRACT he acquisition system requires a governmental organization that is capable of responsively and Efectively working towards closing the gaps. To perform this mission there must be an effective ad efficient internal system structure. It is believed that there are organizational, procedural, ersonnel and regulatory problems in current acquisition system, and internal of acquisition odies which are Ministry of Defense (MoD), General Staff, and Force commands (FORCOMs). he main objective of this study is to try to make clear basic problem areas which cause [effectiveness in the management of defense procurement projects and to propose some jggestions for the concerned problems and to find the ways how to improve the effectiveness of oordination related issues within MoD and other bodies of Turkish Acquisition System which in irn will provide a higher satisfaction level for Turkish defense needs. i this study basic or fundamental research (when research is being done chiefly to improve our nderstanding of certain problems that commonly occur in organizational settings, and how to Dİve them, the research is called basic ox fundamental research) will be used to try to make clear ıe problems of defense procurement projects. The methodology of the study also includes the evelopment of a theoretical framework, formulation of hypotheses, and deduction from the ssults of the study. keywords : Acquisition system, Acquisition phases, Effective internal system structure, Coordination and team work, Basic research, Defense Procurement Projects. X1U