Avrupa Birliği'nde çevresel kamuoyu bilinci ve çevre eğitimi
Environmental public opinion and environmental education in European Union
  1. Tez No: 146714
  2. Yazar: PERVİN DEDELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Bu çalışma, Avrupa Birliği 'nde çevre alanında kamuoyu bilinci ve çevre eğitimi konusunu incelemektedir. Ortaya konan tez, Avrupa Birliği'nde çevre eğitiminin tam anlamıyla oturmuş olmasa da, bu eğitimin inşa edileceği bir temelin gerçekten oluşturulmuş olduğudur. Tezin ispatı için, yurt içi ve yurt dışından temin edilen kaynakların taranması ve yorumlanması yöntemi kullanılmıştır. Varılan sonuçlan ise şu şekilde özetlemek mümkündür: Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bu alandaki uygulama açısından farklılıklar olmakla birlikte, çevre eğitiminin prensipleri ve bütünsel organizasyonu birbirinden pek farklı değildir.“Çevre”teriminin anlamı artık“doğal çevre”ile sınırlı değildir. Bu terimin anlamı, insanın çevresinin sadece biyolojik, kimyasal ve fiziksel öğeleriyle değil, ekonomik, sosyal ve kültürel öğeleriyle karşılıklı ilişkilerini de içine alacak şekilde, daha insani olmaya doğru değişerek genişlemiştir. Çevre eğitiminin, sürdürülebilir kalkınmanın vazgeçilmez bir unsuru olduğu, her yerde kelimenin tam anlamıyla yurttaşlık bilgisinin bir biçimi olarak algılanması ve eğitim müfredatında ayrı bir ders olarak önemle ele alınması konusunda görüş birliği bulunmaktadır. Ancak, toplumsal, ekonomik, siyasal yapılandırmalarla birlikte gerçekleştirilmedikçe, tek başına eğitim yoluyla karmaşık çevre sorunlarının köklü biçimde çözülebileceğini düşünmek aşın bir iyimserliktir.
Özet (Çeviri)
European Union (EU). The thesis defended is that, although environmental education is not yet a settled matter in the EU, foundations have been laid on which environmental education can be built. The method used for proving this thesis is the screening and interpreting of the domestic and international literature. A summary of the conclusions are as follows: Despite the fact that there are differences of application between the EU member states, the principles and general organisation of environmental education are not very different. The meaning of the term“environment”is no longer limited to“natural environment”. Its meaning mhas evolved to be more humane and broadened to cover the not only its biological, chemical or physical elements, but also its interaction with economic, social and cultural elements. There is unanimous opinion that environmental education is an inalienable factor of sustainable development; that it must be viewed as a form of civics information everywhere and that it must take its place as a separate course in school curricula. However, it would be optimistic to think that complex environmental problems may be fundamentally solved only by education, unless it is effected together with sociological, economical and political changes. IV