Akreditifin uygulanması
Application of documentary credit
- Tez No: 146725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Tezin konusunu, uluslararası ticarette bir ödeme yöntemi olan akreditifin uygulanması teşkil etmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde akreditif kavramı, akreditifin hukuki kaynakları, türleri, fonksiyonları ve hukuki niteliği incelenmiş, ikinci bölümünde akreditif işleminde kullanılan belgeler, belgelerin ibrazı ve elektronik ibraz ele alınmıştır. Son bölümünde ise akreditifin hükümleri, ifası, iptali, hükümsüzlüğü ve vadesinin sona ermesi incelenmiştir
Özet (Çeviri)
This study is prepared as graduate thesis for Istanbul University Social Sciences Institute. The subject of this thesis is based on the applications of the letter of credit, which is a payment method at international commerce. At the first episode of this thesis the concept, the types, the functions, the legal charecteristic of the the letter of credit was analyzed and at the second episode the documents used for letter of credit transactions, presentation of these documents and electronic presentation was handled. At the last episode, the provisions, fulfillment, abrogation, nullity of the letter of credit and the expiration of the term fixed was examined. Ill