İnebahtı Deniz Seferi'nin Akdeniz dünyasındaki önemi
The importance of battle of Lepanto on the Mediterranean World
- Tez No: 146739
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS BOSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
öz Mevcut çalışma, İnebahtı Deniz Savaşı' m Osmanlı kaynaklarına yansıyan şekliyle tanımlamayı amaçlamaktadır. Şimdiye kadar bu konu üzerinde pek çok araştırma yapılmasına rağmen bunlardan yalnızca birkaçı Osmanlı belgelerinden yararlanmıştır. Bu çalışmanın bir diğer amacı da bu eksikliği gidermektir. Akdeniz dünyasını Müslüman ve Hıristiyan güçler olmak üzere iki parçaya bölen tarihi gelişmeleri kavramak için çalışmanın ilk bölümünde Osmanlı denizsel yayılmasının kısa bir tarihi anlatılmıştır. İkinci bölüm ise, temel olarak tarihi bir vakıa niteliğindeki savaşın arşiv kaynaklan ekseninde dile getirilmesini içermektedir. Tezin ana formunu oluşturan bu bölümde, belgelere göre savaşın sonuçlarının gelişimini içermenin yanında savaş öncesi Osmanlı donanmasının hazırlıkları ve mağlubiyet sonrası donanmanın genel durumunu betimleyen bir tablo çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
ö ABSTRACT The present study is an attempt to describe the battle of Lepanto as reflected in the Ottoman archival documents. There have been several researches on the subject under discussion so far, but only a few of them made use of authentic Ottoman documents. This study aims to cover the mentioned deficiency. In order to understand the historical developments that divided the Mediterranean into two main parts between the Christian and Muslim powers, a brief history of Ottoman naval expansion is provided in the first chapters of the study. The second section dealing primarily with the battle itself as a historical event depends on the archival sources. This part is intended to form the key study of the thesis. In this section, a picture is drawn about the Ottoman naval preparations before the battle and the general political situation of the Ottoman naval administration after the defeat, including an evaluation of the results of war, according to the information available from these sources. in