Marka değeri algılaması ve pazarlama karması ilişkisi
Perception of brand equity and its relationship with marketing mix
- Tez No: 146751
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KAYA
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 248
Özet
Firmaların doğrudan karar alanları içerisinde bulunan pazarlama karması kararları marka değeri algılaması üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Pazarlama karması kararlarının olumlu yönde algılanması; marka bağlılığı, algılanan kalite, marka farkındalığı ve marka çağrışımlarının olumluluğundan meydana gelen marka değerinin boyutlarının algılanmasını pozitif yönde etkilemektedir. Marka değeri boyutları da marka değerinin algılanması üzerinde etkili olmaktadır. Pazarlama karması kararlarının marka değeri oluşturmadaki önemini ve pazarlama karması marka değeri ilişkisini anlayabilmek için, algılanan pazarlama karması kararlarının marka değerinin her bir boyutu üzerindeki etkisi ve bu boyutların marka değeri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Ayrıca pazarlama karması kararları ve marka değeri ilişkisinin ayrıntılarının öğrenilmesine yönelik bir uygulama yapılarak, geliştirilen hipotezler çeşitli istatistiksel teknikler yardımıyla test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Marketing mix decisions, as directly controlled by the firms, have important effects on brand equity perceptions of consumer. Positive perception of marketing mix decisions creates a positive effect on brand equity dimensions which consists of perceived quality, brand awareness, brand associations. Brand equity perception has also an effected by the dimensions of brand equity. The main purpose of this research is to determine the effects of marketing mix decisions perceptions on each dimension of brand equity and the effects of these dimensions on brand equity in order to understand the relation between marketing mix decisions and brand equity. In addition to above, a field research is conducted by using various statistical techniques to deeply analyze the relationship between marketing mix decisions and brand equity. Ill