Düşük enflasyon ortamının bankacılık sektörüne olan etkileri ve alınması gerekebilecek önlemlerin değerlendirilmesi
Effects of low inflation environment on banking sector and evaluation of the measures which may have to be taken
- Tez No: 146750
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
A ÖZ Yirmibeş yıldan fazla enflasyon gerçeği ile yaşayan ülkemizde ve azda olsa değinilen diğer benzer ülkelerde son dönemde uygulanan istikrar programları, enflasyon açısından irdelenip bazı iktisadi görüşlerin de yardımıyla tarihsel bir analiz yapılarak, enflasyonun bankacılık sektörüne etkileri üzerinde durulmuştur. 1999 yılı sonunda IMF ile varılan Stand-by anlaşması sonucu sabit kur politikası ile başlatılan Dezenflasyon programı ve reformların devamı niteliğinde olan Güçlü Ekonomiye Geçiş programı ile anılan istikrar programlarının uzantısı olan bir dizi yapısal önlem de bankacılık sektörüne yönelik oluşturulmuştur.Değişik çözümler içeren IMF tabanlı ekonomik politikalar hayata geçirilmek istenmekle birlikte dışsal bazı faktörlerin modelleri etkisiz kılması kasım ve şubat krizlerinin zorunlu kıldığı ilave yapısal düzenlemelerin ekonominin en önemli yapı taşı olan özel ve kamu bankacılık sektörünü ne yönde etkilediği gerçekleştirilen bankacılık reformlarının neler olduğu,düşük enflasyon ortamında alınması gerekebilecek önlemlerin neler olması gerektiği ortak projeler geliştirmek,mevduat sigortasına sınırlama getirmek... gibi sektör ve başta BDDK olmak üzere, kamuca somut şekilde ortaya konmaya çalışılmış sektöre yönelik yeni düzenlemelerin ışığında mikro çözümler ve seçenekler getirilmeye çalışılarak enflasyonist karların yerini gerçek karların alacağı bir ortama doğru giderken Basel kuralları çerçevesinde uluslararası mali sistem de nasıl varolunabileceği değerlendirilmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemde de belirtilen önlemlerin gerek devlet gerekse sektör açısından ödün verilmeden alınmaya devam ettirilmesinin ekonominin ve sistemin sağlıklı işlemesi açısından önem taşıdığı da bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Stabilisation programs applied in our country facing inflation more than twenty five years and other countries were analysed historically with the halp of some economical views related with inflation, and effect of inflation on banking sector were pointed out. Series of structural precautions were established for banking sector as extension of stabilisation programs mentioned together with transition program for a strong economy as continuation of disinflation program. Although economical policies of IMF having various solutions are thought to be applied, some external factors makes these model ineffective and additional structural arrangements caused by November/February crises effecting the most impotant elements of economy, i.e., effecting private and public banking sector, relaised banking reforms, needed precautions in a low inflation environment such as establishing necessary common projects, limiting deposit insurance are treid to be put forward concretely by, sector and mainly by BDDK, try to establish micro solitions and alternatives for the sector in the light of new arrangement, and the question of how to remain within international financial system according to Basel rules while advancing towards an environment in which real profits would replace inflationist profits. Stated precautions must be taken by privated and public sectors continuously without concession in order to operate economy and system soundly, this is the very fact. ÖZ Yirmibeş yıldan fazla enflasyon gerçeği ile yaşayan ülkemizde ve azda olsa değinilen diğer benzer ülkelerde son dönemde uygulanan istikrar programları, enflasyon açısından irdelenip bazı iktisadi görüşlerin de yardımıyla tarihsel bir analiz yapılarak, enflasyonun bankacılık sektörüne etkileri üzerinde durulmuştur. 1999 yılı sonunda IMF ile varılan Stand-by anlaşması sonucu sabit kur politikası ile başlatılan Dezenflasyon programı ve reformların devamı niteliğinde olan Güçlü Ekonomiye Geçiş programı ile anılan istikrar programlarının uzantısı olan bir dizi yapısal önlem de bankacılık sektörüne yönelik oluşturulmuştur.Değişik çözümler içeren IMF tabanlı ekonomik politikalar hayata geçirilmek istenmekle birlikte dışsal bazı faktörlerin modelleri etkisiz kılması kasım ve şubat krizlerinin zorunlu kıldığı ilave yapısal düzenlemelerin ekonominin en önemli yapı taşı olan özel ve kamu bankacılık sektörünü ne yönde etkilediği gerçekleştirilen bankacılık reformlarının neler olduğu,düşük enflasyon ortamında alınması gerekebilecek önlemlerin neler olması gerektiği ortak projeler geliştirmek,mevduat sigortasına sınırlama getirmek... gibi sektör ve başta BDDK olmak üzere, kamuca somut şekilde ortaya konmaya çalışılmış sektöre yönelik yeni düzenlemelerin ışığında mikro çözümler ve seçenekler getirilmeye çalışılarak enflasyonist karların yerini gerçek karların alacağı bir ortama doğru giderken Basel kuralları çerçevesinde uluslararası mali sistem de nasıl varolunabileceği değerlendirilmiştir. İçinde bulunduğumuz dönemde de belirtilen önlemlerin gerek devlet gerekse sektör açısından ödün verilmeden alınmaya devam ettirilmesinin ekonominin ve sistemin sağlıklı işlemesi açısından önem taşıdığı da bir gerçektir.