Savaş ekonomisi uygulamaları açısından İnönü Dönemi (1938-1950)
The period of İsmet İnönü according to the applications of warfare economy (1938-1950)
- Tez No: 146755
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAL'A
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
Savaş ekonomisi uygulamaları açısından İnönü dönemi konulu tez çalışmamızda, sadece savaş ekonomisi uygulamalarının yoğun olarak işlendiği savaş yılları işlenmemiş olup, II Dünya Savaşının başladığı yıllara kadar Türkiye ekonomisine hakim olan iktisat politikaları araştırılmıştır. Buradaki amaç, ülkenin barış zamanında uyguladığı ekonomi politikalarının savaş zamanında değişimini daha iyi anlayabilmek, savaş sonrası oluşan ekonomi politikalarında, 1938-1945 dönemi uygulanan iktisat politikalarının etkilerini sınanmasına yardımcı olmasını sağlamaktır. Sonuç olarak bu çalışmamız, iki dönemi, 1938-1945 (savaş yıllan) ve 1945- 1950 (savaş sonrası) dönemleri ele almış, bir dönemden diğerine geçişte yaşanan değişim ve etkileşimleri incelemiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis about İnönü Period in the sight of war economics, is not just about the war years which war economics was frequently used, its also a research on economic policies effective on Turkey's economy before the beggining years of World War II. The goal in doing this is that to understand the change between the economic policies at peace and war times, better and to help the test of the effects of economic policies used between the period 1939-1945. As a result our work has dealt with two periods, 1938-1945 (War Years) and 1945-1952 (Post War), also has examined the effects and changes during passing from period to another.