Ege denizi bölgesi ve Yunanistan ile Türkiye'nin denizle ilgili yetki alanlarının belirlenmesi sorunu
The Aegean sea and the question of the determination of the sea areas in jurisdiction between Turkey and Greece
- Tez No: 146756
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
bir bölge olarak coğrafyası, hukuku ve uluslararası ilişkileriyle Ege Denizi 'nin değeri ve Türkiye ile Yunanistan arasındaki bir dizi uyuşmazlık çerçevesinde deniz alanlarının belirlenmesi sorunu üzerinedir. Deniz, 400 milden dar olduğu için, kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge bakımından iki devlet arasında bütünüyle paylaşılma konusudur. Yetki alanlarının uluslararası hukuka göre nasıl paylaşılabileceği tartışılmaktadır. Uluslararası ilişkiler disiplini açısından araştırmada siyasal analiz (Ege'de tarafların durumu) ve coğrafi değerlendirme (denizin eşsiz özellikleri ve özel koşulları) işlem, yöntem ve teknikleri kullanılmıştır. uı
Özet (Çeviri)
The Aegean Sea Region & The Question of the Determination of the Sea Areas in Jurisdiction between Turkey and Greece The thesis is on importance of Aegean statue referring to its geography, history, law and international relations because of the certain maritime disputes between Turkey and Greece about that sea region. Even though number of the lands (islands) which were able to stay on- water is thousands, merely 24 of them are more than 100 km2. So total area of the islands can't be even one eighth of total area of the sea:km2 23/172. Greece is authorized on 70.000 km2 (%40) of this sea, in accordance with 6 miles territorial waters. When it minus 14.000 km2 (%8.8) onwhich Turkey is authorized from total area, 'high sea' area of 88.590 km2 (%51.2) is left. This is because of folded long coast of Greece and numerous micro islands. Turkey and Greece have the rights of EEZ and CS in the Aegean High Sea section in respect of free maritime passage regime, because of narrower than 400 miles; it's necessary to delimitation between the parties. There is a series of deep bottom (trough) lying in the shape of“S”at the direction of North-South under the sea at almost equal distance to both main-lands, and at both side of this sea-seam, there are shallow continental shelves. The Western continental shelf (102.000 km2) belongs to Greece and The Eastern sector (29.000 km2) is at the continental shelf of Turkey. Furthermore, 5.000 km2 territorial waters of the Greek islands in the East and 36.000 km2 gray zone along the“S”trough. General geography is like that, now 'details' of law work. The Turkish thesis doesn't admit and recognize continental shelf beyond territorial waters for the Greek Islands extending from Anatolia. The possibility of equitable solution will have to be on the basis of a joint submission by both States.