Ekonomik entegrasyon politikalarının dinamik etkileri Türkiye'nin entegrasyon perspektifi
Dynamic effects of economic integration policies economic perspective of Turkey
- Tez No: 146757
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDOĞAN ALKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu çalışmada; Ekonomik entegrasyon politikalarının dinamik etkileri, entegrasyon örgütlenmeleri ve Türkiye'nin entegrasyon perspektifi irdelenmiştir. Küresel ve bölgesel ekonomik entegrasyon örgütlerinin çalışmaları ekonomileri etkiler. Küresel entegrasyonun kurumsal yapısını oluşturan Dünya Ticaret örgütünün faaliyetleri ve bölgesel entegrasyonlar (NAFTAAB.vd); piyasalarda rekabetin ve ticaretin artmasını, üretimin küreselleşmesini ve teknolojik değişimin hızlanmasını sağlamaktadır. Türkiye ise, Gümrük Birliği çalışmaları sonucu piyasalarını serbestleştirmiştir, Türkiye'nin entegrasyon perspektifi; AB ile ilişkilerini geliştirmek ve derinleştirmek, tam üyelik sürecine odaklanmak, AB ile Avrasya arasında oluşturulan enerji ve ulaştırma sistemine katılmak, serbestleşen piyasalarında yabancı sermaye yatırımlarını arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
Dynamic effects of economic integration policies, integration organisations and integration perspective of Turkey are examined in this thesis. Studies of economic mtegration organisation which organised in global and reginal level afiect economies. The activities of World Trade Organisation and regional integrations(NAFTA,EU, others) provide increasing of competition and trade at markets, globalisation of production and acceleration of tecnological changes. Turkey has liberalized its own market in keeping with Custom Union activities. Integration perspective of Turkey-is: to increase of developing and deepenning relations with European Union, focusing of full membership prosess with EU, to participate in energy and trasportation system formed between EU-Euroasian area, increasing of foreign direct investment in its own liberalized market.