Vergi Hukukunda sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenlenmesi ve kullanılması
Arrangment and using of fake and misleading documents from the point of Tax Law
  1. Tez No: 146758
  2. Yazar: İSMET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERAFETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tezde, sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belge düzenleme ve kullanma fiillerinin nedenleri ve bu konuda alınması gereken önlemler incelenmiştir. Tez hazırlanırken konu ile ilgili olarak yayınlanan eserlerden ve gazete ve dergilerde yayınlanan makalelerden faydalanılmıştır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde vergi uygulamalarında kullanılan belgeler konusu ele alınmıştır. Sahte veya muhteviyatı itibariyle yanıltıcı belgelerin düzenlenmesi ve kullanılmasına neden olan ekonomik, sosyal, siyasal, idari ve hukuksal faktörler de ikinci bölümde incelenmiştir. Suç sayılan bu fiillerin hukuksal boyutu da üçüncü bölümde ele alınmıştır. Ekonomik ve sosyal yapımızı olumsuz etkileyen bu fiillere karşı alınması gereken önlemler de dördüncü bölümde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, causes of the arrangment and using of fake and misleading documents and measures that has to be taken on this matter, is analyzed. While preparing this thesis, it has been benefited from the written work and articles published in newspapers and magazines about the matter. This thesis is consist of four chapters. İn the first chapter documents that are used in tax applications are handled. In the second chapter, social, political, administrative and legal factors which cause the arrangment and using of faked and misleading documents are examined. Legal dimensions of the actions which are specified as crime, are analyzed in the third chapter. The measures that should be taken against these actions, which effect our economic and social structure negatively, are presented in the forth chapter. m