XV. ve XVI. yüzyıllarda Muğla ve yöresi
The city of Muğla and its vicinity in the fifteenth and sixteenth centuries
  1. Tez No: 146763
  2. Yazar: ZEKÂİ METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN EMECEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Osmanlı tarihinin bir bütün olarak değerlendirebilmesi için. bu bütünün parçalarının yeterince tanınması gerektiği şüphesizdir. Yaklaşık 600 yıllık bir ömrü bulunan bu siyasi teşekkülün yeterince tanınması ise. devletin askeri, idari, demografik, sosyal, fizikî, mimarî, ekonomik, kültürel vb. yönlerinin layıkıyla ortaya konulmasına bağlıdır. -'&' Bu düşünce doğrultusunda ele alınan bu çalışmanın amacı da. Osmanlı Devleti'nin idari sistemi içinde bir sancak (vilayet) olarak yerini bulan Menteşe sancağının merkez kazası Muğla ile, civar kazalardan Milas ve Peçin'in XVI. yüzyıldaki iskân, fizikî, sosyal, demografik, ekonomik ve idarî yapısını incelemektir. Araştırmanın sonucunda elde edilen verilerin, bütünün diğer parçalan ile birleştirilmek ve karşılaştırılmak suretiyle Türk ve dünya tarihine katkıda bulunma imkan ve fırsatını sağlamış olacağı umulur. Araştırmada karşılaşılan en büyük zorluk, sözkonusu döneme ait olarak arşivlerde yer alan oriinal bilgi ve belgelere ulaşma konusunda yaşanmıştır. Uzun bir araştırma dönemini kapsayan çalışmanın orijinal kaynaklara dayanan ilk elden bilgileri içermesi bu bakımdan ayrıca önem kazanmaktadır. Araştırma yöntemi içinde, kısıtlı imkânlarla yapılan bölge alan çalışması da diğer mühim veri ve sonuçlara ulaşılmasını sağlamıştır. Bu şekilde, yapılan araştırmanın, şehir tarihi incelemeleri açısından hem yöntem hem de sonuçları itibariyle farklı bir takım yenilikleri ve denemeleri içerdiği öne sürülebilir.
Özet (Çeviri)
To appraise the Ottoman history as a whole, one must undoubtedly know sufficently all of the parts of this topic. But knowing sufficently a political formation which survived more than 6 centuries is bound to bring up properly all aspects of its military, demographical, social, economical and cultural dimensions. In this context, the aim of this thesis is to study the physical, demographical, social, economical and administrative structures of the Ottoman city of Muğla, and meantime its neighboring districts (ie. kazâs) of Milas and Peçin during the 16th century. Thus, at the end of this study the conclusions which I had driven from my work, comparing each other and compounding with all of the parts of the entire entity, they will give us an oppurtinity and possibility in order to add some knowledge to the Turkish, European and world history as well. The major difficulty which I had to tackle was to obtain new and original documents relating to my topic. For this reason, I attended for a long time to the Ottoman Archive Bureau (Başbakanlık Osmanlı Arşivi) in Istanbul and was able to introduce some new knowledge and comments to the researchers which based on original archival documents in my study. Regional field research which was applied in this study as a part of the metodology made the author to obtain some other important data and ends. So finally I may argue that this study brought up new conclusions to the academic world, both its methodology and its knowledge.