Kamu İktisadi Teşebbüslerinde yönetim, özelleştirme ve personel sorunları(Yeni gelişmeler ve çözüm önerileri)
Management, privatization and personnel problems caused by Public Economic Enterprises(New developments and suggestions for solution)
- Tez No: 146765
- Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ DERELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Cumhuriyet'in ilk yıllarında devlet; sermaye, işgücü, kâr yetmezliği gibi neden lerle özel teşebbüsün girmediği ve başaramadığı işlerde zorunlu olarak yer almıştır. Ülke kalkınmasının kamu sektörü aracılığı ile geliştirilmesini sağlamak için Kamu İktisadi Teşebbüsleri kurulmuştur. Böylece hem ülke ekonomisine üretim ve yatırım açısından katkı sağlanmış hem de artan nüfusa paralel olarak ortaya çıkan işsizlik sorununa da çözüm bulunmuştur. Ancak, Türkiye'nin sanayileşmesinde önemli görevler yüklenmiş olan Kamu İktisadi Teşebbüsleri zamanla zarar ederek bütçe üzerinde yük oluşturmaya başlamış lardır. 19801i yılların başından itibaren iyileştirilmelerine yönelik olarak yapılan tüm çalışmalara rağmen devlet bütçesine verdikleri zararın önüne geçilememiş ve hükü met programlarında özelleştirme politikalarına geniş olarak yer verilmiştir. Kamu İktisadi Teşebbüslerinin bozulan yapısı ve özelleştirme personel ve yö netim konularında da sorunlar oluşmasına yol açmıştır. Bu çalışmada, ortaya çıkan söz konusu sorunlar incelenmiş ve bunlarla ilgili çözüm önerileri ortaya konulmuş tur.
Özet (Çeviri)
During the initial years of the Republic, the State was obliged to take part in several areas of commercial activity which the private sector had shied away from or failed in due to insufficient capital, lack of manpower and poor profit margins. Therefore, Public Economic Enterprises were established in an attempt to ensure rapid development of the nation through the means of public sector. Consequently, valuable contributions were made to the national economy in terms of greater production and investments; and hence, a viable solution was offered to reduce swelling unemployment figures in proportion to expanding national population. Unfortunately however, as the time passed the Public Economic Enterprises which had traditionally assumed important tasks in industrialization of Turkey have started to incur losses and become an ever increasing burden to the national budget. Despite all efforts for their amelioration since the beginning of 1980s, the losses they have generated and incurred onto the State budget could not have been reversed, and many Government policies found no other alternatives but to seriously consider privatizing them as practical as possible. The deteriorated structure of Public Economic Enterprises also posed a problem to privatization efforts, and created further dilemmas in terms of personnel and management aspects. This study investigates the said problems involving the Public Economic Enterprises, and sets forth relevant suggestions for viable solution. -m-