Türkiye Türkçesinde bağlaçlar
Conjunctions in Turkey's Turkish
- Tez No: 146784
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma Türk dilinde kelime, kelime grubu ve cümleleri çeşitli yönlerden birbirine bağlayan bağlaçları, Türkiye Türkçesi'nden seçilmiş eserlerden alınan örnek cümlelerdeki kullanılışları ile incelemektedir. Öncelikle bağlaçlar yapıları bakımından sınıflandırılmış, her sınıfın başına gerekli açıklamalar verilerek bağlaçlar listelenmiştir. Daha sonra kökenleri bakımından sınıflandırma yapılmış, yine gerekli açıklamalar verilerek bağlaçlar üç başlık altında listelenmiştir. Son bölümde ise; bağlaçlar görevleri ve kullanılışları bakımından sınıflandırılmıştır. Cümledeki unsurları, anlamları bakımından nasıl bağladıkları örnek cümleler yardımıyla ortaya konmaya çalışılmıştır. Son kısımda da elde edilen bilgiler ışığında, bağlaçlarla ilgili tartışma konusu olan Türk dilinde bağlaçların varlığı ve edatlarla arasındaki ilişkiye açıklık getirilerek, bağlaçların özellikleri verilmiştir. Ayrıca Türkiye Türkçesi'nde kullanıldığı tespit edilen 763 bağlaç değişik yönlerden birbirleriyle sayısal olarak karşılaştırılarak, grafiklerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the words, lexical items and conjunctions, which combine the sentences in various ways, in Turkish with their uses in the sample sentences taken from the written works in Turkey's Turkish. Firstly, the conjunctions are put into groups in accordance with their staictures and listed by writing the necessary explanations. Later on, they are classified in terms of their origins, and conjunctions are listed under three subtitles by noting down the explanations. It is put forth how the conjunctions connect the components with reference to their meanings by means of sample sentences. Finally, in the light of the obtained information, the characteristics of conjunctions are presented by clarifying the relation between the existence of the conjunctions and prepositions in Turkish. Additionally, 763 conjunctions that have been identified to be in use in Turkey's Turkish have been compared from different perspectives and the results are supported with graphics.