Meşrutiyet'ten Cumhuriyet'e Türkiye'de sol faaliyetler: Avram Benaroya örneği
Leftist activities in Turkey from second constitutional Monarchy: The case of Avram Benaroya
  1. Tez No: 146790
  2. Yazar: EMRE POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEZMİ ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de sol hareketlerin oluşum evresine dair objektif yeni bir perspektif ortaya koymaktır. Bugüne kadar ' \ı konuyla ilgili yapılan araştırmalar ya anti-komünist bir mantıkla yapılmış, ya da tek taraflı duygusal çalışmalar olmuştur. Bu iki mantığın ötesinde ciddi olarak yapılan birkaç bilimsel çalışmada da arşiv belgeleri kullanılmamıştır. Kökü Osmanlı'ya uzanan böyle bir konuda arşiv belgesi kullanılmaması gibi önemli bir eksikliğin farkında olarak, Osmanlı arşivinde konuyla ilgili detaylı çalışmalar yaptık. Çalışmalarımız sonucunda, Türkiye'de sol hareketler, özellikle Osmanlı'nın uluslar arası kabul gören ilk sol siyasal örgütünü kuran Avram Benaroya ve Selanik'teki sosyalist işçi hareketleriyle ilgili önemli belgelere ulaştık. İmparatorluktaki diğer sosyalist grupların aksine Benaroya'nın faaliyetlerinin özde samimi ve daha sosyalist olduğunu ve devletin sosyalist- işçi hareketlerine bakışında da derin bir nefret ve önyargılım değil de, yüzeysel, pragmatik ve devletin bekâsını ön planda tutan bir düşüncenin hakim olduğunu gözlemledik.
Özet (Çeviri)
oz Bu tezin amacı Türkiye'de sol hareketlerin oluşum evresine dair objektif yeni bir perspektif ortaya koymaktır. Bugüne kadar ' \ı konuyla ilgili yapılan araştırmalar ya anti-komünist bir mantıkla yapılmış, ya da tek taraflı duygusal çalışmalar olmuştur. Bu iki mantığın ötesinde ciddi olarak yapılan birkaç bilimsel çalışmada da arşiv belgeleri kullanılmamıştır. Kökü Osmanlı'ya uzanan böyle bir konuda arşiv belgesi kullanılmaması gibi önemli bir eksikliğin farkında olarak, Osmanlı arşivinde konuyla ilgili detaylı çalışmalar yaptık. Çalışmalarımız sonucunda, Türkiye'de sol hareketler, özellikle Osmanlı'nın uluslar arası kabul gören ilk sol siyasal örgütünü kuran Avram Benaroya ve Selanik'teki sosyalist işçi hareketleriyle ilgili önemli belgelere ulaştık. İmparatorluktaki diğer sosyalist grupların aksine Benaroya'nın faaliyetlerinin özde samimi ve daha sosyalist olduğunu ve devletin sosyalist- işçi hareketlerine bakışında da derin bir nefret ve önyargılım değil de, yüzeysel, pragmatik ve devletin bekâsını ön planda tutan bir düşüncenin hakim olduğunu gözlemledik. ABSTRACT The objective by this thesis is to develop a new perspective about the formative period of leftist movements in Turkey. The studies made on this subject until today were either anti-communist or sentimental. Beyond these two approaches, in some serious academic studies no archival documents were used. In such a subject dating back Ottoman Empire, we have taken into consideration inability to use archival documents in former studies, so we made a through research in Ottoman archives. As a result, we have reached important documents about leftist movements in Turkey and socialist worker's mowements in Thessaloniki, also Avram Benaroya, who founded the first internationally accepted leftist political organisation in Ottoman Empire. Contrary to other socialist movements in Ottoman Empire, we observed that the activities of Benaroya were sincere and socialism oriented. Besides, the State's treatment of socialist movements did not have a biased and hatred approach and had a pragmatic, superficial thought which highlights permanence of state. m