XIX. yüzyılda İtalyanların İstanbul'da sanata etkileri
Influences of Italians on art in İstanbul during the XIXth century
  1. Tez No: 146791
  2. Yazar: OYA ECE ALTON
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KAMİL GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışma dünya tarihinde siyasi, sosyal, teknik ve kültürel alanlarda büyük değişimlerin yaşandığı XIX. yüzyılda, batılılaşma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu'nda, sanatın çeşitli dallarında, İtalyanların etkisini araştırmaya yöneliktir. Amaçlanan dönemin İstanbul'unda her alanda olduğu kadar sanat alanında etkin olduğunu bildiğimiz yabancı güçler arasından İtalyanları olabildiğince soyutlayarak ele almak ve mimari, resim, heykel ve, edebiyat alanlarındaki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Etkilerin kaynaklarını ayırt edebilmek ve objektif bir değerlendirme yapabilmek için konuya XIX. yüzyılda İstanbul'daki İtalyan sanatçıların yaşamları ve yapıtları incelenerek açıklık getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
oz Bu çalışma dünya tarihinde siyasi, sosyal, teknik ve kültürel alanlarda büyük değişimlerin yaşandığı XIX. yüzyılda, batılılaşma sürecine giren Osmanlı İmparatorluğu'nda, sanatın çeşitli dallarında, İtalyanların etkisini araştırmaya yöneliktir. Amaçlanan dönemin İstanbul'unda her alanda olduğu kadar sanat alanında etkin olduğunu bildiğimiz yabancı güçler arasından İtalyanları olabildiğince soyutlayarak ele almak ve mimari, resim, heykel ve, edebiyat alanlarındaki etkilerini ortaya çıkarmaktır. Etkilerin kaynaklarını ayırt edebilmek ve objektif bir değerlendirme yapabilmek için konuya XIX. yüzyılda İstanbul'daki İtalyan sanatçıların yaşamları ve yapıtları incelenerek açıklık getirilmeye çalışılmıştır. ABSTRACT This study tends to search Italian influence on various branches of art in Ottoman Empire, who was in the process of modernization during the nineteenth century; parellel to political, social, technical and cultural changes that were experienced all over the world. The aim is to deal with Italians, as one of the foreign forces who effected Istanbul at those times on art and to expose the effects of their architecture, painting, sculpture and literature on the Empire. The study tends to examine the lives and works of Italian artists in İstanbul of the nineteenth century in order to differentiate and analyze the resources of these effects objectively. in