İtalya'da Türkoloji çalışmaları ve gelişimi
Turcology studies in İtaly and its development
- Tez No: 641952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT AYDOĞMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İtalyanlar-Türkler arasında tarihi eskiye dayanan ilişkiler dolayısıyla her zaman diğerine bir ilgi ve öğrenme isteği olmuştur. Gerek ticari ilişkilerin sağlıklı bir şekilde devam etmesi gerekse dini ya da maddi diğer çıkarlar doğrultusunda İtalyanların Türkleri yakından tanımak için Türk topraklarına elçiler ve Türk dillerini öğrenmek için öğrenciler göndermelerinin, modern anlamda olmasa da, İtalya'da Türkoloji çalışmalarını başlattığını söylemek mümkündür. Çok sayıda İtalyan seyyah, Türk toprakları üzerine oldukça bilgilendirici ve bugün birinci el kaynak olarak görülen eserler bırakmıştır. Yine Türkçe dil bilgisi, sözlükçe ve Türkçe öğrenimi üzerine özellikle XVI. ve XVII. yüzyıla tarihlenen çok sayıda İtalyanca eser günümüze ulaşmıştır. Modern anlamda İtalya'da Türkoloji çalışmalarının başlangıcı ise XIX. yüzyılın ikinci yarısına rastlamaktadır. Önceleri Doğubilim çalışmaları altında daha sonra ise Luigi Bonelli ile Türkoloji ayrı bir bilim olarak çalışılmaya başlanmıştır. Çalışmalar İtalya'nın yetiştirmiş olduğu en önemli Türkolog Ettore Rossi ile devam etmiş ve Alessio Bombaci ile de gelişmiş ve XIX. yüzyılın sonlarından XX. yüzyılın sonlarına kadar bu üç büyük Türkolog oldukça önemli ve çok sayıda eseri Türkoloji bilimine kazandırmış ve İtalya'da Türk tarihinin, Türkçenin ve Türk kültürünün tanınmasına büyük katkı sağlamışlardır.
Özet (Çeviri)
Italians and Turks have always had a desire and interest for learning about each other's; since their relationships date back to ancient times. It is possible to say that Turkology studies, not in a modern way, in Italy started with when Italians, who wanted the continuity of the trade relations and had other religious and financial interests towards Turkish lands; sent pilgrims, ambassadors in order to get to know Turks closely and sent students in order to teach them Turkic languages. So that numerous Italian travelers, ambassadors and scholars have left highly informative works which are seen as first-hand sources today such as itineraries, books and lessicals. The beginning of the Turkology studies in Italy, in the modern sense, took place in the second half of 19th century as a field of Oriental Studies and then Luigi Bonelli, founded Turcology as a separate discipline in Italy. The Turkish studies continued with the most important Italian Turcologist, Ettore Rossi; and developed with Alessio Bombaci so that from the late 19th century to the late of the 20th century these three great Turkologists have brought many important works to the Turcology field and made a great contribution to the recognition of Turkish history, Turkish language and culture in Italy.