Atatürk'ün sosyo-kültürel politikaları (1931-1938)
Atatürk's sociocultural politics (1931-1938)
- Tez No: 146792
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEZMİ ERASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
Kemal Atatürk, kazanılan büyük zaferin ardından 1923'de yeni bir devlet kurmuş, daha sonra da bütün enerjisini bunu sosyal ve kültürel zaferlerle taçlandırmak için çalışmıştır. Bu yüzden özellikle 1930 ve sonrasında ülkenin çağdaşlaşması ve Türk kültürünün zenginleştirilmesi adına kültürel alanda uzun, yorucu ve bitmeyen bir mücadele içine girmiştir. O bu süreçte askerî dehasının ve devlet adamlığının yam sıra, kültür adamı kimliğini de ortaya koymuştur. Nitekim, kültür politikasının yaratıcısı olan Atatürk'ün üstlendiği rol, onun tüm dünyada sosyal ve kültürel inkılâp hareketinin lideri olarak tammlanmasma neden olmuştur. Bugüne kadar Atatürk dönemi ile ilgili yapılan çalışmalarda kültürel yaşama yönelik gelişmelere pek yer verilmemesi bizi bu konuda çalışmaya yöneltmiştir. Dolayısıyla bu çalışma, 1931-1938 yıllan arasında Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nde kültür adına yaptığı radikal değişimin ve resmileşen kültür politikalarının anlatımından ibarettir.
Özet (Çeviri)
(1931-1938) After the great victory, M. Kemal Atatürk established a new goverment in 1923 and then exerted himself to gain the social and cultural achievements. Because of the fact that, especially after 1930 he attempted the long and tiring and perpetual struggle in the cultural field for the country to modernize and for Turkish culture to improve. In this process, his cultural identity revealed besides his military genius and statesman feature. As a matter of fact, Atatürk who is creator of the cultural politics was known as the leader of the social and cultural reform actiuty in the all world. As yet, in the studies related to the era of Atatürk, the progressions aimed at the cultural life haven't been studied very much. Thus we decided to study comprises the radical change and the formal cultural politics that M. Kemal Atatürk did in the name of culture during 1931- 1938.