Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının emek verimliliği üzerine etkileri ve Türkiye imalat sanayii uygulaması
Impacts of foreign direct investment on labor productivity and Turkish manufacturing sector application
  1. Tez No: 146793
  2. Yazar: ŞEBNEM ER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Teorisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türkiye de dahil birçok gelişmekte olan ülke, ticaret hacminde, teknoloji, istihdam, bilgi ve bunların bir sonucu olarak da verimlilik düzeyinde artış sağladığına inanılan doğrudan yabancı sermaye (DYS) yatırımı çekebilmek amacıyla yoğun uğraşlar vermektedir. DYS yatırımlarından beklenen faydaların gerçek hayatta sağlanıp sağlanmadığım araştırmak üzere yapılmış birçok çalışma bulunmaktadır. Çalışmaların bir kısmı doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının ülke ekonomisine olumlu katkıları olduğunu bir kısmı da olumsuz etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma ile doğrudan yabancı sermaye yatırımlarının kuramsal yapısı, dünyadaki ve Türkiye'deki gelişimi, ev sahibi ülke ekonomilerine etkilerinin neler olabileceği incelenmiştir. Son bölümde ise doğrudan yabancı sermaye yatırımlarından beklenen verimlilik artışının Türkiye imalat sanayiinde faaliyet gösteren firmalarda gerçekleşip gerçekleşmediği ölçülmüştür. Regresyon denkleminden elde edilen bulgulara göre DYS yatırımlarının Türkiye imalat sanayii emek verimliliği üzerine istatistik açıdan anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Türkiye imalat sanayii emek verimliliği üzerine istatistik açıdan anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. ABSTRACT Many developing countries, including Turkey, make great effort in order to attract foreign direct investments (FDI), which are believed to provide a productivity surge as a result of trade volume, technology, employment and knowledge. There are lots of studies made to research if the expected utility from FDIs is provided in real life or not. Some of the studies state that FDIs have a positive contribution to national economy, and some of them state that it has negative effect. With this dissertation; the theoretical structure of FDIs, its development in Turkey and world, and its possible effects to host countries' economies are examined. In the last section; it is examined if the expected productivity surge from FDIs become true or not in the firms displaying activity in Turkish manufacturing industry. According to the regression analysis we find no significant effect of FDI on Turkish manufacturing labour productivity. in