Azerbaycan Menkul Kıymet Piyasası: İşleyiş, sorun ve çözüm önerileri
Azerbaijan Stock Markets: Sturucture, problems and possible solutions
- Tez No: 146810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Oz Azerbaycan Cumhuriyeti 1991 yılında, SSCB'nin dağılmasıyla birlikte diğer bir çok BDT ülkesi gibi bağımsızlığına kavuşmuştur. Merkezi yönetime dayalı sosyalist yapı bir anda liberal ekonomiye dönüşmek durumda kalınca, yaşanan kısa bir bocalamanın ardından Azerbaycan mevcut şartlar dahilinde çağın gereklerini yakalamış ve nispi bir ekonomik istikrara kavuşmuştur; bununla birlikte sürekli gelişen ve değişen dünyaya ayak uydurabilmek için yeni düzenlemelerin ve uygulamaların yapılması gerektiği muhakkaktır. Ülkedeki finansal sistem gelişme göstermesine rağmen, uluslararası piyasaların özelliklerine sahip değildir. Yabancı yatırımın yetersizliği bu durumun ana sebeplerinden biridir; gelişmiş menkul kıymet piyasasının ülke ekonomileri açısından taşıdığı büyük değer, dünyadaki gelişmiş ekonomilerin tarihçesine bakıldığında açıkça ortaya çıkmaktadır. Tezin amacı; yeni oluşmuş Azerbaycan Menkul Kıymetler piyasasının mevcut durumunu incelemek ve bu inceleme sonucu elde edilen bulgulara göre gelişme ve büyümeye yönelik çareler üretip, uygulanabilir fikirler ortaya sürmektir. Çalışmada Azerbaycan ekonomisi ve finansal piyasası irdelenmekte, mevcut sorunların geniş analizi yapılmakta ve bu sorunları ortadan kaldırmak için bir dizi tavsiyede bulunulmaktadır. iv
Özet (Çeviri)
Abstract A decade after starting transition to market economies, Azerbaijan have achieved an impressive economic growth but still needs to implement further structural reforms to strengthen the investment climate. Despite of increasing Finance Intermediation, it is still remains low by international standards. The investment climate remain weak as reflected in the low levels of foreign direct investment. During 1995-2002 Azerbaijan grew faster, on average, than other transition economies although it started with lower per capita GDP in 1995. From 1991 the Azerbaijan government adopted a comprehensive economic stabilization and structural adjustment program; also with new financial instruments enabled the emergence of the new markets. The mission in thesis is to explain financial structure in Azerbaijan, show deficient parts of it and offer some solutions for its development. v