İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda yapılan işlem durdurmalarının fiyat oluşumu, işlem miktarı ve gün içi volatiliteye etkisi
The effects of trading suspensions on price discovery, trading volume and intraday volatility in the İstanbul Stock Exchange Stock Market
  1. Tez No: 146811
  2. Yazar: AYDIN SEYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
oz Gelişmiş iletişim ağlan, piyasaların habere (bilgiye) çok hızlı tepki vermelerine yol açmaktadır. Yeterince değerlendirilemeyen sürekli artan hacimde bilgi, beklentilerin sürekli değiştiği piyasalarda bu tür bilgilere tepkinin deterministik olmadığı izlenimini yaratabilmektedir. Bu durum öngörüsüzlükle de birleşince menkul kıymet fiyatlarının gerçek değerinden önemli ölçülerde sapmasına neden olmakta, oluşan fiyatların piyasa davranışı çerçevesinde açıklanması da güç olmaktadır. Piyasanın haberlere özellikle şirket bazlı gün içi haberlere tepkisi açıklanırken piyasa psikolojiside önemli olabilmektedir. Yatırımcılar bazen haberlere inanılmaz tepkilerde bulunarak, şirketin gerçek değeriyle açıklanamayacak aşın fiyat dalgalanmalarına sebep olabilmektedir. Bu çalışmada şirket bazlı gün içi haber etkisi, literatürde“event study”adı verilen sistematiğe benzer nitelikte analiz edilecektir. Yapılan çalışma ile gün içinde borsalar tarafından yapılan durdurmaların temel mantığı olan haber etkisini azaltmak amacıyla piyasaya bir düşünme süresi tanımak olan görüş ele alınmış ve İMKB için yapılan çalışmada elde edilen sonuçların bu görüşü fazla desteklemediği ortaya çıkmıştır. Durdurma sürecinin sonunda menkul kıymedin işleme açılmasıyla volatilite, işlem sayısı, işleme katılan üye sayısı gibi parametrelerde haberin niteliğine de bağlı olarak ciddi artışlar tespit edilmiştir. Çalışmanın ana bulgusu; gün içinde yayımlanan hisse bazlı haberlere, yatırımcıların durdurma sonrasında aşın tepki vermeleridir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Improved networks in communication allow markets to respond quickly to new information. The constant reevaluation of expectations based on increasing volumes of information gives the impression that markets are myopic. Shortsightedness can lead to deviations from fundamentals and to sharp movements in asset prices. These so-called price misalignments or bubbles appear perplexing in that it is often difficult to justify the market's behavior. Apart from market reaction to news (especially private intraday news), market psychology is also important, investors sometimes appear to overreact to each other rather than to some fundamental event and this process can set into motion large market swings. In this thesis, intraday private news effect is evaluated by event study methodology. Although the purposes of halts are assumed that cooling off period for trading, the findings are totally different for market mechanism of Istanbul Stock Exchange. After resuming of stock volatility, volume and number of participants are increasing depend on the type of news. The main finding is, post news drift which supports the idea that investors overreact to private information. Ill