Aristotoles'te Mekan ve Haraket
Space and movement in aristotle
  1. Tez No: 146824
  2. Yazar: UĞUR EKREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN DURALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Çalışmamız Eskiçağ Ege düşüncesinde Aristoteles'ten önce mekân ile hareket kavrayışının izlerini sürerek, tezimizin asıl konusu olan Aristoteles'te yer (Y. topos) ile 'genel olarak hareket' (Y. kinesis) ve asli hareket olan 'yer değiştirme hareketi' (Y. fora) sorununu incelemeyi gaye edinir. Bu kavramları onlarla bağlantılı pek çok başka kavramla beraber tahlil eder. Son olarak da Aristoteles'ten sonra bu kavranılan sıradan bir yorumun ötesine Galilei'ye kadar taşıyan İbn Bacce'nin görüşleri kısaca tahlil edilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to present an inquiry of the concepts of 'place' (Gr. topos), 'movement' (Gr. kinesis) and 'locomotion' (Gr. phora) as the fundamental form of motion in Aristotle by tracing the notions of space and motion before Aristotle in the Ancient Aegean thought. These concepts are analyzed together with a great number of other concepts related to them. Finally, the ideas of Ibn Bajja, who after Aristotle carried these concepts to Galilei by reaching a level above ordinary interpretation, are analyzed. m