Lefke-Gemikonağı'ndaki bakır madeni tesislerinin yarattığı çevresel etkiler
The environmental effects caused by cupper mining facilities in Lefke-Gemikonağı
- Tez No: 146834
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
lS.yy'daki sanayileşmeyle birlikte sömürgecilik faaliyetleri hız kazanmış ve insanoğlunun doğal çevre üzerindeki baskısı hem bu durum hem de hızlı nüfus artışının bir sonucu olarak önemli oranda artmıştır. Sürdürülebilir bir çevre konusunda bilinçli olmayan ve doğaya herhangi bir yerinden vurulacak bir darbenin global bir özellik kazanacağını göz önüne almayan ya da bunu çıkarları doğrultusunda görmezlikten gelen insanoğlu doğal çevrede geri kazanılması çok zor kayıplara neden olmuştur. Çalışma alam olarak seçilen Lefke-Gemikonağı'nda, CMC (Cyprus Mine Coporation) maden şirketinin 1916 yılından 1974 yılına kadar yürütmüş olduğu madencilik faaliyetleri sonucu bölgede yaşanan ve halen daha da yaşanmakta olan çevresel etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmalar boyunca, arşiv çalışmaları, arazi çalışmaları, çeşitli şekil, tablo ve haritalardan elde edilen veriler kullanılmış, çevresel etkiler belirlenerek bu doğrultuda öneriler ortaya konulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
oz lS.yy'daki sanayileşmeyle birlikte sömürgecilik faaliyetleri hız kazanmış ve insanoğlunun doğal çevre üzerindeki baskısı hem bu durum hem de hızlı nüfus artışının bir sonucu olarak önemli oranda artmıştır. Sürdürülebilir bir çevre konusunda bilinçli olmayan ve doğaya herhangi bir yerinden vurulacak bir darbenin global bir özellik kazanacağını göz önüne almayan ya da bunu çıkarları doğrultusunda görmezlikten gelen insanoğlu doğal çevrede geri kazanılması çok zor kayıplara neden olmuştur. Çalışma alam olarak seçilen Lefke-Gemikonağı'nda, CMC (Cyprus Mine Coporation) maden şirketinin 1916 yılından 1974 yılına kadar yürütmüş olduğu madencilik faaliyetleri sonucu bölgede yaşanan ve halen daha da yaşanmakta olan çevresel etkiler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmalar boyunca, arşiv çalışmaları, arazi çalışmaları, çeşitli şekil, tablo ve haritalardan elde edilen veriler kullanılmış, çevresel etkiler belirlenerek bu doğrultuda öneriler ortaya konulması hedeflenmiştir. ABSTRACT In the 18th century colonialism spread rapidly with the industrial revolution. This situation and population growth led to an increase in the consumption of natural sources. As a result of these, lots of looses, which are impossible to gain back are caused in the environment. At least, all of these negative effects in the environment affect human lives. Human beings, who are not aware of the importance of the environment on our lives or, who consciously or unconsciously cause damage by betraying one part of nature, have caused harm on the environment. In the study area; Lefke-Gemikonağı, the environmental effects which were caused by the mining facilities of the CMC mining company and of its outcome and how it is harming the area were tried to stated. During the studies, stating the environmental effects and providing suggestions on this problem was aimed by using specific datas, which were collected from archive studies, field trips, variety types of tables, figures and maps. iii