Quest for authenticity in Ntozake Shange's dramatic poetry
Ntozake Shange'nin dramatik şiirinde otantiklik arayışı
- Tez No: 146852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN SÖZALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, American Culture and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amerikalı siyah kadın, yazınında ırkından ve cinsiyetinden dolayı yaşadığı bastırılmışlığı dışavurur; dolayısıyla yazım derin bir kimlik arayışı içerir. Amerikalı siyah kadın geleneğinin tiyatro türündeki en önemli temsilcilerinden olan Ntozake Shange'nin dramatik yazım, bu derin kimlik arayışını çok farklı bir biçimde yansıtır. Amerikalı siyah geleneğine de bağlı kalarak köklerini ararken aynı zamanda da siyah kadım geçmişiyle uzlaştırarak onu yüceltme arayışındadır. Diğer yandan, içerikteki bu arayışını biçemsel arayışıyla güçlendirir. Dili kullanımındaki deneyselliği ve türler arasındaki geçişi, arayışım daha derin olduğuna işaret eder: Yaşadıklarım ve yazınını özgünleştirmek. Shange'nin özgünlük arayışı, ona çelişkili sıfatlar atfeder: Bireysel olduğu kadar kolektif, geleneksel ama orijinal. Yazınıysa üç kimliğini açığa çıkarır; Amerikalı, siyah ve feminist... Diğer bir deyişle, Shange'nin yazım uzlaşmayla isyanını bir arada barındırarak özgünleşir ve özgünleştikçe rakipsizlesin
Özet (Çeviri)
African American women's writing expresses the twofold oppression black women ıave experienced due to their race and gender. Hence, their writing involves a search for dentity. Ntozake Shange, one of the prominent figures of African American female canon, Iramatizes this search for identity in her dramatic poetry distinctly. Shange' s search in her iramatic poetry involves a reinforcement of her African American roots as well as a Signification of black womanhood. However, her search for identity in content is accompanied by another search in form. Her experimental language as well as her transition between the genres betray another quest she goes through: One to authenticize her experience as well as her writing. Shange' s quest for authenticity attributes her many roles most of which imply binary oppositions such as individual versus collective, traditional versus original. Furthermore her writing explores a triple voice owing to her African American and feminist ties. In other words, Shange' s writing reveals reconciliation versus revolt which in turn authenticizes her writing and accounts for her challenging existence in the African American female canon.