Capital mobility in developing countries and its effects on economic growth: The Turkish case
Gelişmekte olan ülkelerde sermaye haraketliliği ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Türkiye örneği
  1. Tez No: 146853
  2. Yazar: İPEK TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz Temmuz 1997'de Asya'da başlayan finansal kriz, uluslararası sermaye hareketlerinin maliyeti ve faydalan hakkında daha fazla teorik ve amprik araştırmayı beraberinde getirdi. Bazı yazarlar, sermaye hareketlerinin finansal istikrarsızlık yaratıcı rolü üzerinde dururlar. Bazı diğer yazarlar, bu tür akımların, gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik büyümeyi artırmak için fırsat sağlayabileceğini iddia ederler. Bu yazarlara göre, sermaye hareketliliğinin, doğrudan ve dolaylı büyüme kanalları vardır. 1990'lı yıllarda, gelişmekte olan ülkelere olan sermaye hareketleri, önemli ölçüde arttı. Diğer yandan, 1980'lerin sonundan itibaren, Türkiye, dış finansal liberalizasyon politikasını sürdürdü. 1989 'da Türkiye, sermaye hareketleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı. 1994'te ve 2001 'de Türkiye ekonomisi, finansal krizlerle karşı karşıya kaldı. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye akımları trendleri ve sermaye hareketliliğinin büyüme kanalları araştırılmıştır. Son olarak, Türkiye ekonomisi örneği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
oz Temmuz 1997'de Asya'da başlayan finansal kriz, uluslararası sermaye hareketlerinin maliyeti ve faydalan hakkında daha fazla teorik ve amprik araştırmayı beraberinde getirdi. Bazı yazarlar, sermaye hareketlerinin finansal istikrarsızlık yaratıcı rolü üzerinde dururlar. Bazı diğer yazarlar, bu tür akımların, gelişmekte olan ülkelerde, ekonomik büyümeyi artırmak için fırsat sağlayabileceğini iddia ederler. Bu yazarlara göre, sermaye hareketliliğinin, doğrudan ve dolaylı büyüme kanalları vardır. 1990'lı yıllarda, gelişmekte olan ülkelere olan sermaye hareketleri, önemli ölçüde arttı. Diğer yandan, 1980'lerin sonundan itibaren, Türkiye, dış finansal liberalizasyon politikasını sürdürdü. 1989 'da Türkiye, sermaye hareketleri üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı. 1994'te ve 2001 'de Türkiye ekonomisi, finansal krizlerle karşı karşıya kaldı. Bu çalışmada, gelişmekte olan ülkelerdeki sermaye akımları trendleri ve sermaye hareketliliğinin büyüme kanalları araştırılmıştır. Son olarak, Türkiye ekonomisi örneği incelenmiştir. ABSTRACT The financial crisis which began in July 1997 in Asia, invoked further theoretical and emprical research on the costs and benefits of international capital flows. Some authors emphasize the role of capital movements in generating financial instability. Some other authors claim that such flows can provide the opportunities for developing countries to enhance economic growth. According to these authors, there are direct and indirect growth channels of capital mobility. In the 1990s, international capital flows to developing countries increased considerably. On the other hand, Turkey has pursued an external financial liberalization policy since the late 1980s. It lifted the restrictions on capital flows in 1989. Turkish economy experienced financial crises in 1994 and in 2001. In this study, the trends in capital flows in developing countries and growth channels of capital mobility are examined. Finally, the case of Turkish economy is examined.