Türkiye'de uygulanan maliye politikalarının sermaye merkezleri üzerindeki etkisi
The Impact of fiscal policies on the capital mobility in Turkey
  1. Tez No: 94392
  2. Yazar: BİROL KARAKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
02. Özet Son yıllarda gelişmekte olan ülkelere önemli miktarda sermaye girişi söz konusudur. Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinin üretim yapısından kaynaklanan tasarruf yetersizliği bu ülkeleri geçmişte olduğu gibi bugünde ekonomik darboğazları aşmada sermaye ithalatçısı konumuna getirmiştir. Ekonomideki temel dengesizlikleri giderme işlevini yüklenen uluslararası sermaye hareketleri, küreselleşme olgusunun iktisadi hayata egemen olmasıyla birlikte bu işlevinden hızla uzaklaşarak daha çok arbitraj kazancı kovalayan spekülatif para hareketleri niteliğini almıştır. Günümüzde sermaye hareketleri gerek gelişmiş gerekse gelişmekte olan ülkeler için büyük önem arz etmektedir. Ekonomik yapıda dönüşümün yaşandığı 1980 yılına kadar Türkiye yabancı sermayeden yeterli ölçüde yararlanamamıştır. Ancak özellikle 1980'den sonra Türkiye'ye hızlı bir sermaye hareketi söz konusudur. Günümüzde kapsamlı sermaye hareketlerinin Latin Amerika ve Doğu Asya ülkelerini ne gibi zorluklarla karşı karşıya getirdiği düşünüldüğünde, sermaye hareketlerinin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu gelişmelerden hareketle Türkiye'nin de sermaye hareketlerinden doğabilecek kriz riski nedir? Yine Türkiye'deki sermaye hareketlerinde hükümetlerin uyguladıkları maliye politikalarının rolü ne olabilir? Türkiye uluslar arası fonlardan yeterince yararlanabiliyor mu? Uluslararası fon hareketlerinin makro ekonomik göstergeler üzerinde ne gibi etkisi olmaktadır. Çalışma bu çerçevede ele alınmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
03. Summary In recent years, there is a significiant capital inflows to developing countries. Because there is inadequant savings which is caused by structure of economic production, today, like it happened in the past, these countries have to importers of foreign capital to overcome their economic defiles. Before, while capital movements had the function of overcoming (or removing) main economic instabilities, along with economic globalization which has become dominant, capital movements rapidly went away from this function and usually become speculative money movements that pursue arbitraj gains. Today, capital movements are very important for both developing and developed countries. Until 1980 in which economic transformation occured, Turket was not be able to benefit enough from foreing capital invesment. Nevertheless, after 1980, there has been a very rapid foreing capital movement into Turkey, and today, if considered which difficulties Latin American and East Asian countries faced because of comprehensive capital movements, the importance of international capital movements will be more understood. From that point of these developments can Turkey have a problem like that? So how the goverment's fiscal policies make effects on international capital movements, is Turkey able to attract enough foreign capital, and how do these capital movements have influence on macro economic indications?... etc. In this study, the theme will be debated within that frame. VII