Organizasyonlarda değişim yönetimi ve insan kaynakları boyutu
Organizational change management throusgh human resources perspective
- Tez No: 146854
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN AKGEYİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
OZ: Günümüz dünyasında giderek artan bilgi üretimi ve ileri teknoloji kullanımı, beraberinde küresel pazarlarda artan rekabet ortamını getirmiştir. Teknolojinin sürekli artan hızı, insan yaşamında da hızlı değişimlere sebep olmuş, beklentiler ve hayat tarzları aynı oranda değişmeye başlamıştır. Pazar beklentilerinin ve önceliklerin farklılaşması, daha esnek ve yaratıcı üretim tarzını gündeme getirmektedir. Değişim yaşamın her alanında sürekli bir olgu olduğuna göre, bu hızlı değişimin bir parçası olan organizasyonlar için de yaşam anahtarı, değişime uyum sağlamak ve geleceği önceden planlamak olmaktadır. Bu noktada değişim yönetimi devreye girmekte ve organizasyon bütünsel olarak, değişen çevreye adapte olmaya çalışmaktadır. Değişimin kalbinde ise insan faktörü yer almaktadır. Değişimi gerçekleştirecek olan ve değişimden birinci derecede etkilenecek olan unsur 'insan'dır. Bu noktada temel konusu 'insan' unsuru olan insan kaynakları yönetimi için de yeni açılımlar söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: In today's world, industrial use of high tecnologies and improving researches on information tecnologies are the leading processes which bring out a big challenge between the industries in a globalised market. Everyday processing tecnologies of today's world, causes some big changes in the lives of people, especially including the life styles and expectations. Change in the market expectations and priorities, forces companies to work on more creative and flexible ways of production. As change is a continuing fact of life and organizations are accepted to be the part of this rat race, the key to survive for today's organizations is to plan the future and to be attuned to change. At this point change management is the subject. By using change management strategies, the organization tries to adapt to eternal process of change including the external and internal environment. At the hearth of change processes lies 'human' factor. Because 'human' is the main factor to manage change and at the same time 'human' is the main factor which is directly affected from change. So at that point there are new opportunities for the human resources management which accepts human as the main factor of its attendance.