Felsefeci olarak Cemil Sena ve Türk düşüncesindeki yeri
As the philosopher Cemil Sena and place in thought of Turkish
- Tez No: 146855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
oz Bu çalışmada Cumhuriyet dönemi Türk felsefecilerinden Cemil Sena'nın hayatı, eserleri, eğitim anlayışı, din, ahlak, siyaset, tanrı ve bilgi anlayışıyla ilgili görüşleri tanıtılmaya çalışılmıştır. Tezimiz dört bölümden oluşmaktadır. Sena çok farklı alanlarda yapmış olduğu çalışmalarla ülkemizde pozitivist bir felsefe anlayışının temsilcisi olmuştur. Sena'nın gerek felsefe gerek diğer konular hakkındaki görüşleri incelendiğinde onun pozitivist yönü kendisini gösterecektir. Amacımız bu Türk felsefecisini bir yüksek lisans tezi sınırları içinde tanıtmaya çalışmaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, the aim is to explain the life and Works of Cemil Sena, One of the Turkish Republic period philosophers,and his understanding of education, religion, morality, politics and God. With in the limit of a master thesis. Our thesis is consist of four part. Sena became a representative of pozitivist philosophy which his Works, in differenr fields. His pozitivist side will be seen when his works in philosophy and other subjects are examined. DÜZELTME İÜ