Çevik üretimdeki ürün farklılıklarının ertelenmesi için üretim sistemlerinin çizelgelenmesi ve bir işletme uygulaması
Scheduling manufacturing systems for delayed product differentiation in agile manufacturing and a company application
- Tez No: 146869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ÖZÇAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
öz Global marketlerde müşteri ihtiyaçlarına en kısa zamanda ve en düşük maliyetle cevap verebilmek şirketler arasındaki rekabeti günden güne arttırmaktadır. Bu rekabet ortamında şirketler yerlerini muhafaza edebilmek ve daha ileri gidebilmek için müşteri isteğine göre ürünler üretmeye ve bire bir pazarlama stratejileri uygulamaya başlamışlardır. Bu ürünlerin üretiminde çevik üretim sistemlerindeki ürün farklılaşmaları uygulanabilir. Ertelenmiş ürün farklılaşmalarının başarılı şekilde uygulanması üretimin etkin şekilde programlanmasına dayalıdır. Ürünlerin montaj sıralamalarındaki örneklemelere dayanarak üç tane üretim modeli tanımlanır; basit montaj sıralamasıyla tek bir ürünün üretimi, karışık montaj sıralamasıyla tek bir ürünün üretimi ve n adet ürünün üretimi. Bu üretim modellerine dayanarak çizelgeleme problemleri Gs çizelgeleme modeli, Gc çizelgeleme modeli ve N-ürün çielgeleme modeli olarak belirlenir. Çizelgeleme problemlerini çözmek için optimal ve gerçek çözüme yakın metotlar geliştirilmiştir. Hesaplama sonuçları gösteriyor ki gerçek çözüme yakın modellerle daha iyi çözümler sağlanır. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Responding customer needs in a short time and at a low cost in global markets increases the competition between companies. In this situation companies produce customized products and use 1-1 marketing strategies to keep their level and go further in competition. Delayed product differentiation for agile manufacturing can be used in production of customized products. Using delayed product differentiation for agile manufacturing is based on the efficient scheduling of system. Three production modes can be defined based on the representation of assembly sequence of the products; production of a single product with a simple assembly sequence; production of a single product with a complex assembly sequence; and production of N products. Heuristic and optimal algorithms are defined to solve these scheduling problems. All these calculations show that heuristic algorithms provide the best solutions. IV