The impact of output and cost of capital on business fixed investment expenditure: The case of Türkey 1990-2003
Milli gelir ve sermaye maliyetinin özel sektör sabit sermaye yatırım harcamaları üzerindeki etkisi: Turkiye 1990-2003
  1. Tez No: 146877
  2. Yazar: TUĞRUL BİLGE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUTLUĞHAN SAVAŞ ÖKTE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
A Yatırımlar iktisat teorisinin harcamalar modelinde toplam talebin çok hareketli bir parçası olarak kabul edilir ve uzun vadede bir ülkenin kalkınma performansı için çok önemlidir. Bu çalışmanın amacı 1990-2003 yıllan arasında Türkiye'de, toplam üretim düzeyi ve sermaye maliyetinin özel sektör sabit sermaye yatırım harcamaları üzerindeki etkisini belirlemektir. İktisat literatüründe yatırım davranışını açıklayan iki temel teori vardır: Neo-Klasik Yatırım Teorisi ve Yatırımların Hızlandıran Modeli. Neo-klasik yatırım teorisi yatırım harcamalarının belirlenmesinde hem milli gelirin hem de sermaye maliyetinin etkinliğini kabul eder. Yatırımların hızlandıran modeli ise yatırım talebinin belirlenmesinde sadece milli gelirdeki değişimlerin etkin olduğunu öngörür. Bu çalışmada, Türkiyedeki yatırım harcamalarında bu İki teoriden hangisinin belirleyici olduğu tespit edilecektir. Spesifik olarak, milli gelir ve sermaye maliyetinin Türkiye'deki özel sektör toplam ve sektöre! sabit sermaye yatırımları üzerindeki etkisi anlatımsal ve ekonometrik birer çalışmayla İncelenecektir.
Özet (Çeviri)
In the spending modei of economic theory, investment is accepted as a very volatile component of aggregate demand and is very important for a country's growth performance in the long ran. The purpose of this study is to determine the impact of output and rental cost of capital on the business fixed investment expenditure in Turkey between the years 1990 and 2003. In the economic literature, there are mainly two theories that compete to explain the investment behaviour: The neoclassical theory of business fixed investment and the accelerator model of investment. The neoclassical theory emphasizes the effect of both output and rental cost of capital in investment behaviour. The accelerator model predicts that investment demand is determined solely by output. In this study, it will be demonstrated which of these theories is more explanatory for the investment expenditure in Turkey. Specifically, the output and rental cost of capital's Impact on Turkey's aggregate and sectoral business fixed investment will be examined through descriptive and econometric analyses.