Leverage effects on firm's financial performance: A research on firms listed in Borsa İstanbul – 30 Index
Finansal kaldıracın firmanın finansal performansına etkisi: Borsa İstanbul– 30 Ulusal Endeksi'nde işlem gören firmalar üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 678100
  2. Yazar: MOHAMMAD OMAR NOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZYEŞİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tüm finansman kararlarının amacı, firmanın ihtiyaç duyduğu finansal kaynaklara fayda-maliyet ilişkisini gözeterek ulaşmaktır (firmanın değerini maksimize ederken, sermaye maliyetini minimize etmeye çalışmak). Finansal kararın etkinliğini değerlendirmek için ve böyle bir kararın şirketin çıktısı üzerindeki etkisini analiz etmek etkili bir yoludur. Uygun bir sermaye çerçevesinin olup olmaması hem yönetim hem de alacaklılar için büyük bir sorun gibi görünmektedir. Finansman seçenekleri ve sermaye yapısı ile ilgili literatürde birçok teorik ve ampirik çalışma bulunmaktadır. Günümüzde bu çalışmaların en ünlüsü takas teorisi, hiyerarşik düzen teorisi ve piyasa zamanlaması teorisidir. Gelişmekte olan ülkelerde finansal hareketlerin hayatta kalması, son zamanlarda çeşitli küresel finansal krizlerin kaynağı olan firmaların istikrarına büyük ölçüde bağlıdır. Bu çalışmanın amacı, 2014-2019 yılları arasında Borsa İstanbul – 30 Endeksinde yer alan firmalarda borçluluk düzeyinin firma karlılık düzeyine etkisinin olup olmadığını tespit etmektir. Araştırmanın türü betimsel olup, analiz için nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye Bist-30 Endeksi'nde yer alan finans sektöründe faaliyet göstermeyen 25 firma oluşturmuştur. Çalışmada ikincil veri kaynakları kullanılmış ve firmalara yönelik bilgiler www.kap.org.tr sitesi tarafından elde edilerek rafine edilmiş ve analize hazır hale geitirilmiştir. Bu çalışmada korelasyon testi, kovaryans testi, histogram analizi, regresyon analizi, ANOVA uygulanmış ve çalışmanın yorumlanması için MS Excel 2016 ve SPSS 22 kullanılmıştır. Çalışma, finansal kaldıracın, Borsa İstanbul-30 şirketlerinde işlem gören finansal olmayan şirketlerin finansal performansı üzerinde önemli ölçüde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma, finansal borcun borsaya kayıtlı firmaların finansal performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır. Çalışma, sonuçları dünya çapındaki finansal olmayan firmaların tüm yöneticilerine birtakım tavsiyeler önermiş, özellikle Türkiye'deki Bist-30 finansal olmayan firmalara kaldıraç seviyesini artırmak ve firmaları daha karlı hale getirmek için öneriler geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of all financing decisions is to accessing financial funds through cost-benefit relationship (maximization firm's value while reducing cost of capital), and the effective way to assess the effectiveness of every financial decision and to analyze the impact of such a decision on the output of the company. It seems like a major problem for both management and creditors if there is an appropriate capital framework or not. There is various theoretical and empirical literature for financing choices and capital structure, but recently the most famous ones are the trade-off theory, the pecking-order theory, and the market timing theory. The survival of financial movements in developing countries relies strongly on the stability of the firms, which has lately been the root of a variety of global financial crises. The purpose of this study was to find out whether indebtedness level had an effect on firm's profitability level in firms listed in Borsa Istanbul – 30 Index for 5 years from 2014-2019. The type of the study was descriptive and quantitative method was used for the analysis. The population of the study consisted of the 25 largest non-financial firms listed in the Bist-30 Index of Turkey. The study used secondary data sources and the information for the firms came from their annual financial reports which were audited and refined by the www.kap.org.tr website. This study implemented correlation test, covariance test, histogram analysis, regression analysis, ANOVA and for the interpretation of the study, MS Excel 2016 and SPSS 22 were used. The study found out that financial leverage had a considerable positive impact on the financial performance of non-financial companies listed on the Borsa Istanbul-30 firms. The study concluded that financial indebtedness had a considerable effect on the financial performance of the listed firms. The study recommended the results to all managers of non-financial firms around the world, specifically recommended it to the Bist-30 non-financial firms in Turkey to increase the level of leverage and make the firms more profitable.