Enflasyonist süreçte yatırım projelerinin değerlendirilmesinde iskonto oranının belirlenmesi ve bir uygulama
Estimation of rate of discount during the evaluation of investment project through the inflationist process and a related application
  1. Tez No: 146887
  2. Yazar: SALİH ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLİN AKKUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
oz Yatırım projesi olgusu, işletmeler için önemli ve yaşamsal değerde bir kavram olarak bir çok açıdan incelenmiştir. Bir karar verme süreci gerektiren ve uygulanan yatırım projeleri, bir çok unsurdan etkilenmektedir. Yatırım projelerini etkileyen unsurların başında enflasyon gelmektedir. Hazırlanmış olan bu çalışmada, enflasyonist süreçte, yatırım projelerine ait iskonto oranındaki değişmeler incelenmiştir. Enflasyonun iskonto oranı üzerindeki etkileri belirlenmiştir. Enflasyonist süreç karşısında, yatırım projelerinin makro ekonomik açıdan incelemesi yapılmıştır. Enflasyonist koşullarda, yatırım projeleri planlanırken enflasyon bir risk olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada enflasyon riski karşısında yatırım projelerinin değerlendirilmesi incelenmektedir. Bu anlamda, enflasyon riskinin iskonto oranı üzerindeki etkisi belirlenerek açıklanmıştır. Elde edilen bulgular planlanan bir yatırım projesi üzerinde uygulanarak çalışma sonuçlandırılmıştır. ABSTRACT Investment projects carried out and are in a necessitation of a deciding process are influenced by many components. One of the leading components influencing investment project is inflation. In this study, the changes on the rate of discounts for the investment projects during an inflationist process were studied. Effect of inflation on the rate of ratio were designated. A research of investment projects with macro economics conditions towards inflationist process was made. During inflationist conditions, whwn investment projects ape being planned, inflation is considered as a risk. This study researches analysis of investment projects against the inflation risk. Thus, the effect of inflation risk on the rate discount had been determined and had been explained. The study had been accomplished, as the findings gathered were applied on a invesment projet that had been planned. m
Özet (Çeviri)