Enflasyonist süreçte tasarruf alışkanlıklarının değerlendirilmesi: Türkiye örneği
Evaluation of savings habits in the inflationary process: The case of Türkiye
- Tez No: 984702
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
Özet
Enflasyon, yalnızca fiyat düzeyindeki artışla sınırlı olmayan, ekonomik aktörlerin beklentilerini, risk algılarını ve finansal davranışlarını şekillendiren çok boyutlu bir olgudur. Bu çalışma, Türkiye'de yüksek enflasyon dönemlerinde hanehalklarının tasarruf, tüketim ve yatırım davranışlarındaki değişimleri incelemektedir. Araştırmada davranışsal finans yaklaşımı temel alınmış ve bireylerin belirsizlik koşullarında gösterdikleri ihtiyatî tasarruf eğilimleri değerlendirilmiştir. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış; veriler Haziran–Kasım 2025 döneminde 117 katılımcıdan çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Bulgular, enflasyonun bireylerin finansal karar alma süreçlerinde belirleyici olduğunu göstermektedir. Katılımcıların çoğunluğu tasarruf tutumlarını güçlendirerek altın ve döviz gibi değer koruyucu araçlara yönelmiştir. Finansal okuryazarlık düzeyi yüksek bireylerde fon ve hisse senedi yatırımlarıyla portföy çeşitlendirmesi gözlenmiştir. Sonuçlar, enflasyonist süreçlerin bireylerde belirsizlik algısını artırarak kayıp kaçınma davranışı ve ihtiyatî tasarruf motivasyonu yarattığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, enflasyonla mücadelenin yalnızca makroekonomik politikalarla değil; finansal farkındalık, kurumsal güven ve hanehalkı finansal dayanıklılığını güçlendiren mikro politikalarla desteklenmesi gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inflation is a multidimensional phenomenon that extends beyond a mere rise in price levels; it shapes the expectations, risk perceptions, and financial behaviors of economic actors. This study investigates the changes in households' saving, consumption, and investment behaviors during periods of high inflation in Türkiye. Grounded in a behavioral finance perspective, the research evaluates individuals' precautionary saving tendencies under conditions of heightened uncertainty. A quantitative research design was employed, and data were collected from 117 participants through an online survey conducted between June and November 2025. The findings indicate that inflation plays a decisive role in individuals' financial decision-making processes. Most participants strengthened their saving habits and tended to prefer value-preserving assets such as gold and foreign currency. Among individuals with higher levels of financial literacy, diversification through investments in funds and stocks was observed. The results reveal that inflationary periods heighten uncertainty, reinforce loss aversion, and increase precautionary saving motivation. Accordingly, combating inflation should not rely solely on macroeconomic policy frameworks; it should also be supported by micro-level measures aimed at strengthening financial awareness, institutional trust, and household financial resilience.