Karışık modelli montaj hattı dengeleme problemi ve bir işletmede uygulaması
Mixed model assembly line balancing problem and application in a facility
- Tez No: 574022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE MESİHA SAAT ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Tüm işlemlerin tek bir iş istasyonunda gerçekleştirildiği geleneksel süreçlerden farklı olarak montaj hatları firmalara yüksek üretkenlik seviyelerini yakalama imkânı sunmaktadır. İşletmelerin üretim hızını artırırken aynı zamanda da üretim maliyetlerini en aza indirebilmeleri için üretimlerinde birtakım iyileştirmeler yapmaları, günümüz rekabet koşullarında zorunlu hale gelmiştir. Montaj hattı dengeleme, verimliliği arttırmak amacı doğrultusunda üretim hatlarında yapılan çalışmaların önemli bir kısmını oluşturmakta olup kayıpların azaltılmasıyla birlikte işletmelere ciddi oranda maliyet kazancı getirmektedir. Bu tez çalışmasında; montaj hattı türlerine, montaj hattı dengeleme problem tiplerine, çözüm yaklaşımlarına ve benzetim ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. Karışık modelli montaj hattı dengeleme problemine yönelik fırın üretimi yapan bir işletmede bir uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışmada işletmede bulunan ankastre montaj hattında üretilen dört farklı model ele alınmış ve her birinin farklı istasyon yerleşimleri için ayrı ayrı hat dengelemeleri yapılmıştır. Hat dengeleme yapılırken sezgisel bir yöntem olan“Konum Ağırlıklı Hat Dengeleme Tekniği”ve POM for Windows programından yararlanılmıştır. Bununla birlikte, hat dengeleme çalışması sonrası bulunan sonuçları sınamak için bir benzetim programı olan ARENA kullanılmış, mevcut ve önerilen sistem simüle edilmiş, sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unlike traditional processes where all operations are performed on a single workstation, assembly lines offer companies the opportunity to capture a high productivity level. In order to minimize production costs while increasing the production speed of the enterprises, making some improvements in their production has become mandatory in today's competitive conditions. Assembly line balancing constitutes an important part of the works carried out on the production lines in order to increase the efficiency and brings significant cost savings to enterprises with the reduction of losses. In this thesis, assembly line types, assembly line balancing problem types, solution approaches and information about simulation are given. An application study was carried out in a company producing oven for a mixed model assembly line balancing problem. In the study, four different models produced in the built-in assembly line were taken into consideration and line balances were made for different station locations of each. While line balancing, a heuristic method such as“Position Weighted Line Balancing Technique”and the POM for Windows program were used. In addition, ARENA, a simulation program was used to test the results found after the line balancing study, the current and proposed system was simulated and the results were evaluated.