Sorumluluk muhasebesi sistemi ve bir otel işletmesinde uygulama
Responsibility accounting and an application in a hotel
  1. Tez No: 146891
  2. Yazar: NERGİS NALAN YAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN GÜREDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
öz Özellikle merkezkaç örgüt yapısında ve matris organizasyonlarda uygulama alanı bulan sorumluluk muhasebesi sistemi, karar alma ve kontrol yetkilerinin alt birimlere göçerilmesine ve böylece yöneticilerin bireysel başarılarının ölçümlenmesine olanak sağlayan önemli bir yönetsel kontrol aracıdır. Sorumluluk muhasebesi sisteminin uygulanması ile sorumluluk merkezi yöneticilerinin bireysel başarı değerlendirmelerinin yapılmasına, organizasyondaki aksayan yönlerin ortaya çıkarılmasına ve düzeltilmesine imkan sağlanır. Çalışmada, sorumluluk muhasebesi sistemi ve işleyişi, bir uygulama yardımıyla açıklanmaya çalışılmıştır. Uygulama, bir otel işletmesinde yapılmış, sorumluluk muhasebesi sisteminin işletmede uygulanmasının ön koşullan, uygulanması halinde işletmeye getireceği yararlar üzerinde durulmuş ve çeşitli öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Responsibility accounting system, which is implemented especially in decentralised and matrix organizations, is an important managerial control tool used in delegating authority of decision making and controlling so that the individual performance of managers can be measured. Implementation of responsibility accounting system provides a basis for evaluating individual performance appraisal of managers of responsibility centers and detecting weaknesses in the organization. m this study the responsibility accounting system is explained with the help of an application. The application is conducted in a hotel. The prerequisities and benefits of implying reponsibilty accounting are pointed out and necessary suggestions are made at the end of the study. in