Bela Bartok viyola ve orkestra için opus post konçerto incelenmesi ve çalışma yöntemleri
- Tez No: 146893
- Danışmanlar: PROF. EMEL ÇELEBİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
oz Bu çalışmada; Bela Bartok viyola konçertosu incelenmiştir. 20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan Bela Bartok'un yazmış olduğu konçerto; viyola repertuvarının en zor eserlerinden biri olmasının yanısıra, aynı zamanda en önemli eserlerinden biridir. Eseri incelerken öncelikle Bartok'un hayatı, eserleri, 20. yüzyılın başlangıcında dünyanın içinde bulunduğu sosyal, politik, teknolojik durum, buna bağlı olarak gelişen 20. yüzyıl müziği ve biçimleri, Bartok'un müzikal kimliği ve halk müziği üzerinde yaptığı çalışmalar ve kullandığı yöntemler, konçerto formunun gelişimi, viyola repertuarındaki konçertolara genel bakış ve en son ve esas olarak da viyola konçertosu incelenmiş ve çalışma önerileri eklenmiştir. Araştırma sırasında Bela Bartok müziği ve viyola konçertosu ile ilgili pek çok kaynak kitapdan, daha önce yapılmış tezlerden ve internet üzerinden yayımlanmış pek çok makale ve bilgiden yararlanılmıştır. Konçerto; yapısal yönden incelenmiş, tema motifler ve form ayrıştırılarak detaylı olarak incelenmiştir. Ayrıca konçertoyu çalışmak isteyen viyolacılara yol göstermesi açısından çeşitli çalışma yöntemleri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Bela Bartok' s viola concertos has been examined. This concerto which has been written by one of the most important composers of the world is a very diffucult and important piece of the viola repertoire. While examining the piece, Bartok' s life, his works, social, political, technological aspects of the world and especially of the western civilization of 20th century's music and types of music according to those situations, Bartok' s musical identities, his studies and the methods that he used on folk music, the evolution of the concerto form, an overview to the concertos in viola repertoire and essantially the concertos has been examined, study recommendations added. During the study, previously written thesis, books and articles, informations published on the Internet about Bela Bartok' s music and the viola concertos have been used. Concerto has been examined structurally, motives and forms are examined separately and in detailed. In addition different methods of studies have been stated for the violists who want to study this concerto. m